Her Şeyi Silmek

Şimdilerde internette istediğimiz her şeyi kolayca yapabiliyoruz. Bazen oyunlar oynuyor, bazen en sevdiğimiz şarkıcının yeni albümünü dinliyor, bazense birkaç saniye içinde milyonlarca bilgiye sahip oluyoruz. Yanlış yaptığımız zaman veya çok fazla şey arattığımızda “Geçmişimizi silip”, internet üzerindeki gezintimize devam ediyoruz. Peki ya biz de geçmişimizi silebilseydik neler olurdu?

Hayatımızda çoğu kez hata yapmışızdır ve hepimizin bizce “rezil” olduğu durumlar vardır. Böyle anlarda, “Keşke yaptığımı geri alabilseydim.” veya “Keşke yaptığım herkesin aklından silinse.” Ya da “Keşke bu yaptığımı unutabilsem.” diye düşünmüşüzdür.

Oysa unutulmamalıdır ki, hayat yaptığımız yanlışlardan ders çıkarmayı barındıran bir süreçtir. Ve eğer geçmişimizi temizleyebilseydik, hayat denen bu yolda sürekli başlangıca dönüp durur, her canımıza tak ettiğinde geçmişimizi temizler ve tekrardan başa dönerdik.

Bence, geçmişimizi silme düşüncesi çok yanlıştır. Çünkü biz insanlar, geçmişte yaptığımız hatalarla var olan, onlardan ders çıkaran canlılarızdır. Neden tüm hayat tecrübemizi silmek isteyelim ki?

(Visited 56 times, 1 visits today)