Her Şeyin Temeli

Adalet, eşitlik hepimizin bu hayatta önem verdiği unsurlardır. Belki de bir insanda olmasını istediğimiz en önemli özelliklerdendir. Peki biz adaletli miyiz? Bizden daha da önemlisi Dünya adaletli mi?

Bize herkese karşı adil ve eşit davranmamız öğütlenirken bunu nasıl yapabiliriz adil olmayan bir Dünya’da? Zaten bu çocukluğumuzdan beri böyle değil miydi, birinin kimsede olmayan bir oyuncağı olurdu ya da kimsede olmayan bir ayakkabısı olurdu. Herkese eşit davranırsak adil davranmış olur muyuz? Aslıda olmayız ne kadar bu iki kavram karıştırılsa da birbirlerinden çok farklılardır. Tam tersi her insana adil davranırsak herkese eşit ve gerektiği gibi davranan bir insan oluruz. Mesela maddi durumu çok iyi olmayan bir ailenin çocuğuyla maddi durumu çok iyi olan bir ailenin çocuğuna okumalarını finanse etmek için eşit miktarda para sağlamak adalet değildir. Herkese gerektiği kadar verirsek işte bu adalet olur. Ya da bu resimdeki örneği düşünelim; beş yaşındaki, on beş yaşındaki ve yirmi beş yaşındaki inanlar maç izlemeye gidiyorlar. Fakat önlerindeki çit yüzünden görmekte zorluk çekiyorlar.  Hepsinin rahat görebilmesi için birer kutu koyarsak altlarına hepsi yükselmiş olur ancak aynı seviyeden maçı izleyemezler. İşte bu eşitliktir ama adaletli olan hepsinin boylarına göre altlarına kutu konmasıdır. En uzun olanın altına hiç kutu koymazsak, orta boylu olan çocuğun altına bir kutu koyarsak ve son olarak en kısa olanın altına iki kutu koyarsak hepsi sonunda aynı seviyeden maçı izlemiş olurlar. İşte bu eşit değildir ama adildir.

Eğer bir gün hayatımızın bir bölümünde eşit olmakla adil olmak arasında kalırsak adil olmayı seçmeliyiz .”Bir insanın sahip olabileceği en büyük erdem adalet vasfına sahip olmasıdır” sözüyle Ali Bulaç da pek çok ünlü düşünür ve yazarımız gibi adaletin, adaletli olmanın önemine değinmiştir. Aslından insanlığın başından itibaren sayısı göz ardı edilemeyecek kadar çok düşünür adaletin aslında çok daha temele dayandığını, bir ülkenin bile adalet olmadan doğru bir şekilde yönetilemeyeceğini hatta bunun kendi sonunu bile hazırlayabileceğini ve aslında adaletin bir kutup yıldızı gibi yerinde durduğunu diğer her şeyinde onun çevresinde döndüğünü belirtmişlerdir.                                                                                                                                                                                                   

İşte bu yüzden bu kadar çok önemlidir adaletli olmak çünkü yeri geldiğinde bizi bütün insanlardan haksızlıklardan ve yanlışlardan ayıracak olan onun ta kendisidir. Yine bu sebeple büyüklerimizin, annelerimizin, babalarımızın bize çok küçük yaşlarda vermek istediği ve kaybetmemizden de belki de en çok korktukları kavramdır adalet. Biz de adaletli olmalı ve herkesi de buna teşvik etmeliyiz.

 

 

(Visited 31 times, 1 visits today)