Herkes Olmayın

 

Hediye almak için bir dükkâna girdiğinizi düşünün. Eğer aradığınız hediyeyi bilmiyorsanız ilk yapacağınız şey içeridekilere bir göz gezdirmek olur. O sırada dikkatinizi çeken genelde diğerlerinden daha farklı olandır. Çünkü onun özel bir hediye olabileceğini düşünür ve sıradanlıktan kaçınmak istersiniz. Sizin için bu söylediklerim geçerli ise şimdi bu durumu bir de insanlar için değerlendirmenizi isterim. Gezegenimiz üzerinde yaşayan milyarca insan, aynı fabrikadan çıkmış robotlar gibi benzer olsaydı sizce de Dünya sıkıcı bir yer olmaz mıydı?

Biz farkında olmasak bile tanıştığımız her insan sayesinde kendi dünyamızı, kültürümüzü, bakış açımızı yeniliyor, bizim için belki de tahmin edilmesi bile imkânsız olan yeni yollar çiziyoruz. Çoğu zaman karar verirken başka birinin daha fikrine ihtiyaç duymamız da bu nedenden ötürüdür zaten. Çünkü karşındaki kişi senden tamamen farklıdır. Senden farklı bir şekilde düşünür ve tam da bu yüzden bazen senin göremediklerini o görür, bazen de sen onun farkına varmasına yardımcı olursun.

Sekiz milyar parçalık bir yapboz varsayalım. Her bir parçanın kıvrımları, üstündeki desenleri ve o yapbozu tamamlamadaki görevleri farklıdır. Sonucun mükemmel olması için her bir parçaya ihtiyacınız vardır. Çünkü her biri birbirini tamamlayarak bütüne ulaşır. O yapbozu tamamladığınızda ortaya çıkan tablo, birbirine hiçbir şekilde benzemeyen milyarca parçanın eseridir.

Günümüzde çoğu insan, herkesleştirilmemek için de kendini değiştirmeye çalışıyor. ‘’Ben farklıyım’’ diyebilmek için aslında olduğu kişiyi bastırıyor. Fakat yine aynı noktaya dönüyoruz. Her insan belli bir sebep için var olmuştur. Varlığıyla bu dünyaya kendinin bile farkında olamayacağı değerler katıyor ve aslında bu değerler sayesinde dünya sıradanlaşmıyor. Ama maalesef artık bunun önemini kavrayamayan ya da hayatın temposuna kendini çok fazla kaptırıp aslında kim olduğunu unutan bir sürü birey var. Bu yüzden işe, üniversitelere alımlarda senin diğerlerinden ne farkının olduğu ve neden seni seçmeleri gerektiği sorulur. Birbirinin aynı olan kişiliklerle bir takım kuramazsınız.

Farklı olmaktan korkmayın ama herkes olmamak için de kendi doğanıza karşı gelmeyin. Olduğunuz kişi ve sergilediğiniz davranışlar için sizi yargılayıp kendi istediği gibi biri olmanızı çabalayan insanları hayatınızdan uzak tutun. Varlığınızla dünyanın farklılaştığını fikrini benimseyin. Siz de o yapbozun bir parçasısınız ve sonuca ulaşılması için size de ihtiyaç var, unutmayın. Herkes olmayın, kendi benliğinizle ne kadar özel olduğunuzu asla aklınızdan çıkarmayın.

(Visited 19 times, 1 visits today)