Herkes Sevdiği Mesleği Yapsaydı

Eğer ki insanlar kendi ilgilerine ve isteklerine göre meslek seçimi yapsaydı o zaman yaşadığımız yer daha iyi şartlar altında yaşanılabilir, herkesin işinden keyif aldığı bir yere dönüşürdü. Kimse kimseyi zorlamazsa, sevdikleri, keyif aldıkları işleri yapmaları için müsaade ederlerse çalışacak olan kişi her gün işine sevinçle, mutlu olarak gider ve çalıştığı yerde çıkardığı işler daha verimli olur.

İnsanın sevdiği işi yapması sonucunda verimi arttırır ve insanın hem kendi memnun olur hem de bu durum çevresindekilere de yansır. Ama maalesef her zaman istenilen işin yapılması mümkün olmuyor. Tabii eğer şanslı değilsek. Yaşadığımız toplumda çoğu insanın tercih etmek istemeyeceği meslekler de var. Bazı insanlar bu işleri yapmazsa o zaman dünya yaşanılabilecek bir yer olmaktan çıkar. Eğer ki herkes ya da çoğunluk tek bir mesleği veya meşhur olan birkaç tane mesleği seçmek, bu işlerde çalışmak isterse o zaman kim geri kalan meslekleri yapacak?

Tabii bunların yanında yapmak istediğimiz mesleğe göre becerilerimizin olması gerekiyor. Mesela bir doktor düşünün. Bu doktor ameliyatlara girdiği için elinin estetik açıdan bu işe yatkın olması gerekiyor. Sonuçta orada yatan hasta ona canını emanet ediyor. Veya bir avukat düşünün. İstediği meslek olan avukatlığı yapıyor ama insanları ikna etme becerisi çok zayıf. O zaman müvekkilini nasıl savunacak? Yani bu durumda kendi becerilerimize göre meslek seçimi yapmak oldukça önemli bir hale geliyor.

 

Eğer ki bir insanın istediği mesleğe yeteneği varsa, bu mesleğe yatkınsa ve bu mesleği yapmayı gerçekten istiyorsa o zaman o insan bu işi yapmayı hak etmesi için çok çalışması gerekir. Zaten çok isterse hedefine ulaşmak için çalışır. İşte bu noktada o insanı engellememek gerekir çünkü o insan işinde gerçekten çok çalışır ve çok başarılı olur. Yaptığı işler çok verimli olur ve o insanın keşifleri, icatları hem ülkemizi hem de dünyayı kalkındırmak, çok daha yaşanılır bir hale getirmek için işe yarar. Yeni yapılan keşifler, yeni icat edilen işe yarar, ödül almaya layık görülmüş ve dünya genelinde çok fazla insana kolaylık saylayan şeyler hep mesleğinde belli bir başarıya ulaşmış ve bu işi gerçekten severek yapan – ki zaten bu yüzden başarılı olmuş- insanlar tarafından çıkar. Bu durumda insanları istedikleri ve yatkın oldukları meslekleri yapmaya teşvik etmek, onlara engel olmamak çok önemli.

İnsan sevdiği mesleği yaparsa kendini çalışmış gibi hissetmez, yorulmaz, usanmaz; eğer ki o aynı insan sevmediği, istemediği, zorla seçtiği mesleği yaparsa işte o zaman ne kendine ne de yaşadığımız yere faydası olur. Sonuç olarak meslek seçimimizi iyi yapmak ve bu mesleği seçerken gerçekten isteyip istemediğimize emin olmak gerekir. Herkes sevdiği işi yaparsa işte o zaman  dünyamız güzelleşir.

(Visited 334 times, 1 visits today)