Herkesin Derdi Güzellik

Güzellik çok karmaşık bir kavramdır. Konuşurken basitçe güzel ya da çirkin dememize rağmen canlılar arasında önemli bir fonksiyonu yerine getirir. Canlıları incelendiğinde, gelecek nesillerinin sağlıklı olmasını garantileyebilmek için güzelliği dayanak olarak kullandıkları görülür. Birçok canlı türünde erkeklerin iri, güçlü olmalarının yanı sıra abartılı renkli ve süslü olduklarını görürüz. Özellikle üreme dönemlerinde dişilerin dikkatlerini çekebilmek için bu güzelliklerini abartılı bir şekilde sergilerler. Hatta güzelliklerinin daha da fazla dikkat çekebilmesi için birçok tür bunu dans ve sesle destekler. Bunların sonucunda dişi içlerinde en iyi şovu yapan erkeği seçer.

İnsanlar da yola çıktıklarında aynıydı. Erkekleri iri, kaslıydı ve kadınlar da onları güçlerine iriliklerine göre seçerlerdi. Bu dönemlerde yiyecek bulmak çok zordu. Zayıf insanların açlığa dayanması mümkün olmuyordu, şişman insanların ise kıtlık dönemlerinde daha dayanıklı olduğu bilindiği için şişman insanlar, özellikle kadınlar toplumda çok güzel bulunuyorlardı.

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak değişen yaşam koşulları nedeniyle güzellik anlayışımız da hizmet ettiği alanlar da değişmiştir. Mesela artık yiyecek bulmakta sıkıntı yaşamayan bir insanın, şişman olmasına gerek kalmamıştır. Aksine hızlı hareket edebilen, sağlıklı bedenler güzel bulunmaktadır.  Ayrıca güzellik artık sadece karşı cinsler arasında önemli olmayıp insan ilişkilerinin olduğu satış, pazarlama, iş bulma, toplumda kabul görme gibi alanlarda etkili olmaya başlamıştır. Görünümün insan üzerindeki etkisinin önemi anlaşıldığından insanları güzelleştireceğini iddia eden sektörler oluşmuştur.

Sosyal medya ve medya bu sektörlere para ve müşteri kazandırmak için birçok insanın asla ulaşamayacağı güzellik standartları pompalamakta ve kazancın devamlılığı için bu standartları da sürekli değiştirmektedir. Bu durum moda olarak anılmaktadır. Kadınlar sosyal medya üzerinde gördüğü ince belli, sarı saçlı, renkli gözlü gerçeklikten çok uzak olan bu mankenlere benzeyebilmek için estetik cerrahlara, spor salonlarına, diyetisyenlere, güzellik uzmanlarına çılgınlar gibi para harcamaktadırlar. Bu konuda erkekler de çok farklı değildir. Onlar da sosyal medya üzerinde gördükleri uzun boylu, kaslı, bronz tenli, kılsız simgeleşmiş görünüme ulaşabilmek için ömürlerini spor salonlarında geçirmekte ve kas yapabilmek için ilerde sağlıklarını bozması nerdeyse kesin olan kas yapıcı, tehlikeli ilaçları kullanmakta ve bu gibi ürünlere büyük miktarda paralar ödemektedirler. Sonuçta istedikleri görüntüye de kavuşamadıkları için mutsuz olmakta, sağlıklarını kaybetmekte, yine de bu paraları harcamaktadırlar.

Arkadaşım Aslı Cihan’ın 20 Mayıs 2018 tarihli, “ Sen Hep Çok Güzelsin ” başlıklı yazısında da bahsetmiş olduğu gibi şişmanlık, zayıflık, sivilcelerimiz, uzun ya da kısa olmamız  (eğer bedenimiz sağlıklıysa) bizi biz yapan özellikler olduğundan değiştirmeye çalışmamamız ve onları olduğu gibi sevmemiz çok daha doğrudur.  Aslı’nın bu konuda tavsiyelerini de içeren yazısını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

(Visited 58 times, 1 visits today)