Hiç E-Spor Turnuvası Yönetmeyi Hayal Ettiniz Mi?

Son zamanlarda, özellikle Covid-19 virüsü sebebiyle başlayan karantinada, hayatımızda oyunlara daha çok zaman ayırmaya başladık. Bu her yaşta böyledir. Bunun sonucunda bir sürü çevrim içi oyun piyasaya geldi veya normalde nadir oynanan çevrim içi oyunlara olan ilgi epey bir yükseliş gösterdi. İyi oyun şirketlerinin gelirleri artmaya başlayınca bunu oyunlarını geliştirmekte kullandılar. Haliyle oyunlara olan ilgi artmaya başladı.

Oyunlara olan ilgi artmaya başlayınca, oyunun turnuvaları da göz ardı edilemedi. Zaten turnuvaları yapılan çoğu oyunun turnuvaları çok eski zamandan beri yapılıyor. Örnek olarak LoL olarak bilinen League Of Legends  ve Dota 2’nin ilk turnuvaları 2011 yılında yapıldı. 2011 yılından beri de düzenli olarak turnuvalar devam ediyor. Bu turnuvaların sonunda da ödüller oluyor. Bu ödüller bazen bir miktar para, bazen de oyun içi hediye şeklinde oluyor. Turnuvalar sadece profesyonel oyuncular için değildir. Profesyonel oyuncular oyunlarını oynarlarken siz de izleyiciler olarak canlı bir şekilde oyunlarını izleyebilirsiniz. Peki ya ben bir çevrim içi oyun turnuvası yapsam nasıl olurdu?

E-Spor'da dev turnuva için son hazırlıklar tamamlandı - Spor Haberleri / eSporÇevrim içi oyun turnuvası düzenlemek için bir sponsora gereksinim vardır. Bu sebeple sponsor seçmeniz gerekir, haliyle bilgisayar ve oyun ile ilgili sponsorlar tercih etmeniz gerekir. Sponsorlar size kazanan takıma verilecek ödülde ve turnuvada kullanılacak bilgisayarlarda yardım edebilecek sponsorlar olmalıdır. Eğer ben bir sponsor seçecek olsam daha önceden turnuvalara sponsor olmuş markaları seçerdim. Sponsorlarla birlikte ödül ve bilgisayar işini hallettikten sonra arena seçimi karşımıza çıkıyor. Arenayı seçerken insanların rahat ulaşabileceği yani insanların yakın olduğu arenaları seçerdim. Doğal olarak güvenilir bir arena seçmem gerektiği için de önceden kullanılmış arenaları tercih etmem gerekir. E-spor karşılaşmasında oynayacak olan oyuncuları seçerken daha önceden e-spor turnuvalarında bulunan ve profesyonel olan oyuncuları seçerdim. Arenadaki dekorasyon ve koltuk sayısı çok önemlidir. Bu sebeple fazla izleyici alabilen geniş bir arena seçmemek elde değil. Bunların tamamını hallettikten sonra spikerleri seçmem gerekir. Daha önceden de söylediğim gibi bu spikerlerin tanınmış veya daha önceden spikerlik yapmış olması çok önemlidir. Maksimum üç tane, en az da iki tane spiker yeterli olacaktır. Bu spikerlerin önceden diksiyon dersi almış olması ve ses tonları çok önemlidir.

Son olarak hazırlıkların hepsini tamamladığıma göre bir afiş bastırarak bunu herkese duyurabilir. Eğer turnuvamın kayıtlarını internet üzerinde çok kullanılan bir çevrim içi medya yükleme platformuna yüklersem büyük bir oyuncu kitlesine hitap edebilirim. Eğer bir çevrim içi oyun turnuvası yapsam bütün detayları ile bu şekilde olurdu.

(Visited 184 times, 1 visits today)