Hiçbir Yerde Bulamayacağınız İlaç

Ölümden korkuyoruz sağlığımıza dikkat ediyoruz. Ne için? Gerçekten şu an yaşadığınız hayatın  uzaması güzel olur mu? Kırk yıl yaşayıp ölümsüz olmak ne kadar mantıksız gelse de  57 yıl bedenen yaşayan Mustafa Kemal Atatürk, bence 138 yaşında. 102 Yıl yaşamış fakat Dünyaya hiçbir şey katmamış bir insan nasıl daha çok yaşamış olabilir?

Fikirler ölümsüz olduğu gibi kişileri,olayları ve dinleri de ölümsüz kılabilir. Bu dünyaya bir şeyler katmak inanın ki ölümlü dünyada büyü yapmak gibidir. Fikirlerin büyüsü simyacıların çokça aradığı felsefe taşınınki gibidir. Uğrunda insanlar canlarını ortaya koyarlar. Topluluk için umut umut kaynağı da olabilir, düşmanlar için korku kaynağı da. En güçlü silahtır fikir. Hemde hepimizin: zenginin de fakirinde küçüğünde büyüğünde  karşılıksız sahip olabileceği bir silah her şeyi değiştirebilen bir silah. Aynı zamanda ölümsüz, asla bitmeyecek bir kuvvet. Bizim ülkemiz çok büyük ve güzel bir fikir ile başlar ve bir gün de bitebilir fakat bitecek olan ülkemizdir fikir değil. O fikri kullanarak tekrar kurarız tekrar umutlanır tekrar kalkarız. Asla ölmeyiz fikrin gücüyle. Asla bitmez  o fikri yaşatacak beyinler olduğu sürece.  Bana göre bir insan hayatı barınmak ve hayatta kalmak değildir o hayat herhangi bir canlının hayatıdır. İnsan hayatı düşünerek fikir üreterek var olur. O yüzden  okul var o yüzden ben bu yazıyı yazabiliyorum, o yüzden insan hayatı her geçen gün değişiyor. Bir geyiğin hayatı yüz yıl önce de aynıydı şimdi de aynı. Peki bu kadar önemli ve bizde harika bir şekilde bulunan fikirler neden ölümsüz? Bu sorunun cevabını bir örnek ile açıklayayım. Yıllar önce çok bitik ve yorgun durumdaydık. Bir fikrimiz vardı peki doğru muydu?  Bilmiyoruz. Sonra çok sevdiğim biri bizi kaldırdı yeni bir fikir ileri sürdü. Fikirler her zaman doğru olamaz derdim bu fikri ortaya sunan adamın fikri de bir gün bilimle ters düşebilirdi sonuçta. Ve sonra bu adamın şöyle bir sözünü duydum: “Benim fikirlerim bilim ile ters düşerse bilimi seçin.” artık emindim. İsterse yüzyıllar geçsin her zaman doğru kalacak bir fikir. Çünkü bu fikir  şu an evrenin geçtiği zaman diliminin üzerindeydi. Biri çıkar ki bu fikir yanlış çünkü gerçekle alakası yok dese bile ve gerçeği seçse yine bu fikri desteklemiş olur. Ve bu sıcak adam şu an bile mütevazi bir şekilde kendini hatırlatabiliyor. Ve bu adam benimde kalbimde değil aklımda ülkemde yaptığım işler de ilişkilerimde yaşıyor. Onun fikirlerinin etkisi ana kucağı gibi insana güven veriyor ve hepimiz onun içindeyiz ve orada büyüyoruz aramızda gözü kapalı kardeşlerimizde var bu fikir etkisi diye tabir ettiğim kucağı tekmeliyorlar ama bilmiyorlar ki onlara bu hakkı bile o kucağın tanıdığını. O adam öldü ama fikirleri ondan milyonlarca yarattı bizde o insanlardan biri olmak için çabalıyorum.

Fikirler hepimizin beyninde ve ölümsüz onları kullanarak cennet de yaratabiliriz cehennemde. Ve bu ölümsüz düşünceler istediğimiz yere gitmek için birer bilet, ve şu an nereye gitmek istiyoruz bilmiyoruz. Umarım karar veririz çünkü karardan sonrası hayal kurmaktan bile kolay.

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 60 times, 1 visits today)