Hiçbir Zaman Pes Etme

Sanatçıların veya sporcuları bir kısmı dünyaya adını duyurabilmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmak ister. Peki siz hangi görüşü savunuyorsunuz: bir sanatçı veya sporcu kendi dalında kendini daha iyi görmek için mi mesleğine devam etmelidir yoksa dünyaya adını duyurabilmek için mi ?

Bir işi yapmak istiyorsanız o işle dünyaya tanınmak için uğraş sarf etmek yerine kendinizi kendinizle yarıştırmalısınız bu şekilde kendinize koyduğunuz hedeflere de daha kısa sürede ulaşabilirsiniz . Eğer çok iyi bir sporcu veya sanatçı olmanıza rağmen adınız hala dünyaya duyurulmamışsa büyük ihtimal bu durum sizin hatalarınızdan kaynaklanmıyordur. Örneğin Vincent Van Gogh günümüzdeki ünüyle her ne kadar tanınsa da yaşarken sadece bir tane tablosu satılmıştı ve gerçekten çok fakir bir hayat sürmüştü fakat gel gelelim günümüzde sanatçının bir tablosu milyar liralarla satın alınabilmektedir . Sanatçının hiçbir zaman büyük hedefleri olmayıp hatta kendi kendine terapi olarak  resim yapmaya kendi ruhunu aktardığı için geç olsa da değeri bilinmiştir. Başka bir örnek verecek olursak Franz Kafka’yı örnek verebiliriz. Sanatçı hayattayken yaşadığı sıkıntılardan dolayı hayatını istediği gibi şekillendiremediyse ve sadece bir kitabını yayınlatmayı başarabildiyse de çok az kişi kitabı almıştır. Ölümünün ardından arkadaşının desteğiyle değeri bilinip üstüne bir sürü belgesel, film ve kitap çıkarılmıştır.  Eğer gerçek bir sanatçıysanız zaten er ya da geç değeriniz bilinecektir. Tabii ki hepimiz insanız ve az da olsa insanlar tarafından başardıklarımızla bilinmek istememiz çok normal bir istektir. Önemli olan sadece ünlü olmak için uğraşmamaktır. Dylan Thomas’ın da dediği gibi “ Sanatkar, merkezini kendi içinde barındırandır.”Aslında sanatçı dediğimiz kişi herkesin gözünden görmek yerine ufak ayrıntılardan çok güzel eserler oluşturabilen kişilerdir . Bu yüzden de ünlü olup olmaması gerçek bir sanatçıyı çok da fazla etkilememelidir . Günümüzdeki sanatçılar da bir an önce kendilerine en iyi yakışanı yapmak için uğraşırlarsa dünya üzerinde insanlar tarafından tanınmak daha kolay bir hal alacaktır. Nihayetinde insanlar kendilerini yakın hissettikleri ya da kendilerinden bir parça buldukları kişilere daha çok samimiyet beslerler . Bazı  insanlar da sanatçıların çok güzel düşünceleri olsa bile önyargı ile yaklaşabilirler bu durum da sanatçının veya sporcunun çok sevilmemesine yol açabilir.

Aslına bakarsanız ne iş yapıyorsak yapalım sonucunda fazla bir şey beklemeden elimizden gelenin en iyisini yapmak için uğraş sarf etmeliyiz . Bu sayede istesek de istemesek de hem insanlar tarafından saygı duyulan kişilerden oluruz hem de kendimizle yavaş yavaş gurur duymaya başlarız.

 

(Visited 326 times, 1 visits today)