Hitler Oyuncağımı Çaldı

Hitler Oyuncağımı Çaldı, yaz tatilinde Türkçe öğretmenimizin önerisi üzerine okuduğum bir kitaptı. Bu kitaptan sonra dünya ırkçılık üzerine yönlendirilmemeli, ırkçılık hükümdar olmamalı gibi düşünceler hakim oldu bende. Savaş, bir yönetim biçimi olmamalı diye düşünüyorum. Bir ülke savaşlarla ne kadar ileri gidebilir ki? Irk, dil, din, ten rengi bir insan için ne değiştirebilir ki? Ben, ırkçılığın sadece kötülük ve savaş getirdiğini düşünüyorum. Bu yüzden Almanya’da, Hitler’in ırkçılığı yüzünden savaş başlamıştır. 2016 yılında en çok sevdiğim kitaplar arasında yer alan ‘Hitler Oyuncağımı Çaldı’ adlı bu kitap hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim.

Anna ailesi Yahudi olan bir kız çocuğuydu. Babası Nazi Partisi’ni suçlayan makaleler yazıyordu. Hitler’in amacı Almanya’da beyaz ırkı korumaktı, Yahudileri Almanya’da istemiyorlardı. Irkçı olan Hitler makalelerinde Alman ırkının üstünlüğünden bahsediyordu. Irkın saf olması gerektiğine inanıyorlardı. Ari yani “Sarışın, mavi gözlü, uzun boylu” bir ırkın yetişmesiydi amaçları. Aniden gelişen bir kararla Anna’nın ailesinin Almanya’dan gitmesi gerekti. Çünkü, Hitler Anna’nın babasını arıyordu. İnsanların Nazi Partisi’ni destekleme sebebi ise şuydu:
Almanya kaybettiği savaştan sonra bunu telafi etmeleri gerekiyordu. Gerek toprakla gerekse parayla… Bu yüzden Hitler’in Almanları ikna etmeleri çok zor olmadı. Anna ve ailesi ilk İsviçre’ye gitti. Orada yaklaşık bir yıl kaldılar. Almanya’ya dönmeleri o kadar kolay görünmüyordu. Almanya’da seçimler yaklaşmıştı Anna’nın aklındaki soru ‘Almanlar Nazi Partisi’ne oy verecekler miydi?’ İsviçre’de bulundukları sırada haber gelmişti: ‘Hitler evlerini soymuştu’. İsviçre’den sonra Fransa’ya gittiler. Anna’nın annesi İngiltere’ye gitmeleri gerektiğini söylüyordu çünkü çocuklardan hiçbiri Fransızca bilmiyordu. Babaları ise Fransa’ya gitmeleri gerektiğini söylüyordu bunun üzerine yine yolculuğa çıkan Anna ve ailesi Fransa’ya yolculuk etti. Anna ve abisinin Fransızca bilmemesi onları zorladı. Anne ve babalarının da yardımlarıyla Fransızca öğrenen Anna ve abisi kısa sürede Fransızlarla kolaylıkla anlaşıyordu. Anna girdiği kompozisyon yarışmasında ilk yirmiye girmişti. Anna’nın anne ve babası ani bir kararla İngiltere’ye gittiler. Anna ve abisi buna üzülmüştü çünkü artık Fransızcayı öğrenmişlerdi. Londra’ya yolculuk ediyorlardı. Anna her ne kadar üzülse de her sonun yeni bir başlangıç olduğunu biliyordu.

☆¡SAVAŞI KAYDETMEK¡☆

‘Hitler Oyuncağımı Çaldı’ adlı bu kitap küçük bir çocukken Nazi Almanya’sından kaçan Judith Kerr’in yaşadığı gerçek olayları anlatıyor. Kitabın yazarı olan Judith Kerr bu macerasıyla, ressamlara ilham vermiştir.

Hitler döneminde savaşın yaşanmasının yanı sıra ‘Blitz Dönemi’ de yaşanmıştır. Blitz Dönemi;
Londra’nın Hitler tarafından belirli zamanlarda bombalanmasıdır. Blitz Dönemi’nde Londra halkı siren sesleri duyulduğunda geceyi metroda geçiriyorlardı. Nedeni ise şuydu:
Londra havadan bombalanıyordu. Metro yer altında bulunduğu için Londra halkı için korunaklı oluyordu. Tabi savaşta halkın geliştirdiği bazı sığınaklar da işe yarıyordu.

Kaynak: Hitler Oyuncağımı Çaldı, Yazarın Notu, Savaşı Kaydetmek

(Visited 322 times, 1 visits today)