Hobi ve Fobilerimiz

Hepimizin sevdiği, yapmaktan zevk aldığı veya yapmaya can attığı bir alan ve bununla beraber tiksindiği ve yüzünü bile görmek istemediği şeyler hayatımızda yer alıyor. Peki bunların hayatımızın akışının üzerindeki yönü nedir sizce, fobilerimiz bizi başka birine mi dönüştürüyor yoksa hobiler daha mı çok ön planda?

İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre insanlara hobilerden çok fobiler yön vermekte. Bu araştırma üzerindeki fikirlerimi ve görüşlerimi sizinle paylaşacağım.

Hepimizin görüşü ve bir şeye bakış açısı farklı olmakla beraber birimiz bir şeyi severken diğerimiz aynı şeyden nefret ediyor olabiliriz. Bazılarımız evinde yılan beslerken bazılarımızın aynı şeye fobisi olabiliyor. Veya birimiz basketbolu severken diğerimiz yüzmeyi seçiyoruz. Ama bence hepimizde ağır basan şey fobilerimiz.

Öncelikle çoğumuz sevdiğimiz şeyleri yapacak zaman bulamıyoruz ki bu bence en önemli unsur. Dürüst olursak da en az %95’imiz evde 12’ye kadar yatıp dersleri sınavları ödevleri düşünmeden yaşayacağı gün yerine sabahın köründe kalkıp okulda veya işte vakit geçirmek istemiyor ki olay da burada şekilleniyor. Nasıl mı? Okula giderek fobilerimizle yüzleşecek ve hobilerimize zaman ayıramayacak daha çok ihtimalimiz oluyor, bu da maalesef ki fobilerimizle uğraştığımız kadar zamanı hobilerimize harcamıyoruz/harcayamıyoruz.

Kendimden örnek vermek gerekirse, okuldan nefret ediyorum ve bunun sebebi beni daha çok stres yapmaya yönlendirdiği. Sınavları takip et, ödevleri zamanında yapmaya çalış, arkadaşlarınla bağını düzgün tut, saygılı davran, yaramazlık yapma ve daha birçok sinir bozan detaylar. Ayrıca, kimse hobilerini okulda yapamıyor mesela ben oyun oynamayı, müzik dinlemeyi, uyumayı, tenis oynamayı ve arkadaşlarımla vakit geçirmeyi seviyorum. Okuldaysam yapabileceğim tek hobi arkadaşlarımla konuşmak oluyor ve yine sınavlar gibi fobilerim ağır basıyor.

Zamandan başka bir de hobilerin bize olan bedeli de fobileri baskın çıkartmaya yol açıyor. Bu devirde mutlu olmak için bence kim ne derse desin en önemli şey para. En basit bir durumdan örnek verelim mesela: Kitap okumayı çok seviyorsunuz ama ailenizin sizin her hafta ayrı bir kitap almanızı karşılayacak parası yok veya oyunlar sizi mutlu ediyor ama bunu okul kısıtlıyor veya oyun fiyatları her geçen gün yükseliyor. Bu sebeplerle siz bu hobinizi gerçeğe zor yansıtırsınız ve zorluklar yaşarsınız, fobilerde genellikle kendiliğinden yani sizin isteğiniz dışında olan şeyler olduklarından dolayı yine hobilerin önüne geçiyor.

Yine kendimden örnek veriyorum, ben hep kötülüklere odaklanan biriyim. Mesela bir gün başıma 10 tane iyi şey ve sadece tek bir tahlihsizlik gelse benim için o tahlihsizlik bütün günümü mahveder bu şey hobi ve fobilerim için de geçerli, fobilerim beni daha çok yönetir ve hayatımı şekillendirir ne kadar kötü bir şey olsa da.

Sonuç olarak ben fobilerin hayatımızda daha çok yön verdiği kanağatindeyim ve bunun sebebini zaman,para ve düşünce şeklimizle alakasının olduğunu düşünüyorum.

 

(Visited 84 times, 1 visits today)