Hobi ve Meslek İlişkisi

Tahmin edileceği üzere çoğu kişi hobileri doğrultusunda meslek seçimi yapmak ister. Ancak bu durum mutluluk olarak kişileri nasıl etkiler? Çevremizdeki bütün kişiler mutlu olur mu?

    Aslında çevremizdeki kişilerin çoğu mutlu olmaktan çok , mutsuz olurdu. Çünkü bazı kişiler hobileriyle uğraşırken çok eğlenir ve keyif alır ama o hobiyi meslek olarak seçebilecek kapasitede olamayabilir mesela o hobisini meslek olarak yapabilecek ruhsal duruma sahip olamayabilir, fiziksel yeterlilik ve dayanıklılığa sahip olamayabilir, sabra sahip olamayabilir veya isteğe sahip olamayabilir. Bunun daha binlerce örneği var. Eğer o hobiyi meslek olarak yapabilecek kapasiteye sahip olmayan biri inadına onu yapmaya çalışırsa bu sefer daha mutsuz olur. Çünkü onu meslek olarak yapabilecek kapasiteye sahip olmadığından, bu o kişiyi hırslandırır ve tekrar tekrar başarısız olunca bu hırs iyice körüklenerek en sonunda o kişiye üzüntü,sinir ve acı verir. Tabi bu kapasiteye sahip olan kesim de var. Bu kesimden bahsetmek gerekirse, bu kesim hobisi doğrultusunda meslek yapabilecek kapasiteye ruhen ve fiziksel olarak sahip. Ama bu kesim hobisini günlük olarak iş şeklinde yaparsa hem sıkılacağını hem de hobisinin hobi olmaktan çıkıp bir zorunluluk haline geleceğini düşünür. Bu kesimi hobileri mutlu eder fakat bu mutluluk her gün olunca mutsuzluk duyacaklarını düşünürler aynı İvan Gonçarov’un söylediği gibi “Mutluluğumun çok fazla olması, mutluluk duymama engel oluyor”.İlk kesime günlük hayattan birçok örnek verilebilir. Mesela; kısa boylu, kilolu ve yavaş bir adam fiziksel özellikleri el vermediğinden yüzücü veya atletizm sporcusu olamaz ama bunları hobi olarak yapabilir.Veya fiziksel özellikleri el verdiği halde sabırsız olan bir adam maraton koşucusu olamaz çünkü maraton koşuları bazen saatler sürer ve bu adam sabırsız olduğu için bu süre boyunca koşamaz. Aynı şekilde ikinci kesime de günlük hayattan örnekler verilebilir. Örneğin, paten kaymayı arada sırada hobi olarak yapan ama ne zaman biraz fazlaya kaçsa sıkılan ve mutsuz olan bir adam paten kaymayı bir meslek olarak yapamaz çünkü bu adam fazla paten kayınca mutsuz olur bu yüzden bunu her gün yapmaya dayanamaz.

     Ama tabi ki hobileri doğrultusunda meslek seçen kişiler de var.Örneğin, bilgisayarları çok seven biri bilgisayar mühendisi olabilir veya futbolu çok seven biri ruhsal ve fiziksel özellikleri el verdiğinden dolayı futbolcu olabilir. Ama bu kişiler çok nadir görülür.

Sonuç olarak hobisini meslek olarak yapmak çoğu insana uygun değildir ve bütün insanlar hobisini meslek olarak yapsaydı çevremizde gördüğümüz çoğu insan mutsuz olurdu.

 

(Visited 238 times, 1 visits today)