Hobiler ve Fobiler

İnsanların zevk aldığı şeylerle uğraşmasına hobi denmektedir. Hobi insanlara keyif veren bir uğraş türü olmakla beraber insanların yeteneklerine göre ortaya çıkmaktadır.Hayatımızın bütük bir bölümünü hobilerimiz kaplarken fobilerimiz de geride kalmaz. Olaya gerçekçi bir bakış açısıyla bakmak gerekirse hobi ile fobinin arasında çok ince bir çizgi vardır.

    İnsanlar yaşanmışlıklarına dayanarak hareket eden varlıklardır. Yaşadıkları olaylardan ders çıkararak hayatlarını biçimlendiren bu canlılar çoğu zaman şuan da  hatırlamadıkları geçmişin derin izleriyle ortaya çıkan fobilerinin esiridirler. Çoğu zaman onları yapmayı istediklerinden alıkoyan fobilerinden kurtulabilen insanların yanısıra kurtulamayan insanlar da vardır. Fobilerin hayatı ne kadar etkilediği fobiden fobiye değişir. Örneğin daha önce bir boğulmaya şahit olmuş veya bizzat kendi yaşamış insanlarda oluşan su fobisi.  Bazıları sadece yüzemiyorken bazılarında bıraktığı etkiler çok daha büyüktür. Oluşan bu fobi yüzünden duş alamayan ve hatta su içmekten korkan nadirde olsa insanlar vardır. Buradan çıkarılacak iki büyük sonuç vardır. Su fobisi bazı insanların yaşamını derinden etkileyerek yaşamlarını istemedikleri şekile sokar. İkincisi ise su fobisine sahip bu insanlar önceden yüzmekten zevk alsalar bile artık fobileri bu yüzme hobilerini örselemiştir. Burada ise büyük bir farkındalık ortaya çıkar. Hobilerimiz fobiye dönüşebilir mi? Elbette dönüşebilir. Hatta bazı insanlar vardır ki yeteneklerini fobileri yüzünden keşfedememişlerdir. Diğerleri ise keşfettikleri yeteneklerini ortaya çıkan fobilerinden dolayı görmezden gelirler ve buda hayatta başarılı olmalarını kısıtlar.

Sonuca gelirsek başta dediğimiz gibi fobiler ile hobilerin arasında çok ince bir yaşanmışlık çizgisi vardır. İnsanların çoğu fobilerinden dolayı hobilerini terk ederken bazıları ise onlara kene gibi yapışmış bu fobilerden dolayı keşfedilmeyi bekleyen yeteneklerini benliklerinin en karanlık kuytularına gömerek ortaya çıkmalarını engellemiştir.

 

(Visited 359 times, 1 visits today)