Hobilerimiz Mesleğimiz Olabilir mi ?

Hobiler insanların yetenekleri doğrultusunda keyifli vakit geçirmek için yaptıkları uğraşlardır.

İnsanlar uğraştıkları hobilerini meslek olarak seçebilselerdi evet daha mutlu bir hayat olabilirdi. Ancak bu durumda kimse hobi olarak seçmeyeceği meslekleri  yapmak istemezdi. Örneğin çöp toplamak .Hiç bir insan çöp toplamayı hobi olarak seçmek istemeyeceği için sokaklar pislikten geçilmezdi. Böyle bir durumda da insanlar sevdiği mesleği yapıyor olsa bile yaşadıkları yerler temiz olmayacağı için yine mutsuz olurlardı.

Bence insanların yaptığı mesleği sevmeleri kendi ellerindedir. Hatta bazı meslekler vardır ki sevmeden yapabilmek mümkün değildir. Mesela öğretmenlik, hiç kimse öğretmenlik mesleğini hobi olarak seçmez çünkü öğretmenlik hobi olarak seçilebilecek bir meslek değildir. Düşünsenize hobi olarak öğretmenlik seçen biri daha sonra işin zorluklarını gördüğünde, çocuklarla uğraşmanın, konu anlatmanın yeri geldiğinde onların dertlerini dinlemenin aslında hiç kendine göre olmadığını düşündüğünde ne yapacak? Ben bu hobimden vazgeçtim mi diyecek?

Sonuç olarak, insanların meslek seçimi yaparken yetenekleri ve mutlu olacakları alanlarda seçim yapması çok önemli olsa da bunu hobi olarak yapmaları bence yaptıkları mesleği ciddiye almalarını engelleyen bir durum olurdu.

(Visited 19 times, 1 visits today)