Hobilerimiz mi? Başarılarımız

Hobiler midir bizi en güzel yerlere taşıyan? Ülkemizdeki çoğu insanın mesleklerini zorunluktan seçtiğini biliyoruz. Hobileri doğrultusunda ilerleyip mesleğini çok seven insan nüfusu çok az. Bunun yanında başarılı oldukları dalları seçip buna göre meslek seçimi yapanlar da var tabii. Hobilerimiz ve başarılı olduğumuz şeyler aynı mıdır? Bana sorarsanız ikisi farklı şeyler. Şöyle düşünün, bir insanın hobileri arasında şarkı söylemek olabilir. Ama bu, o kişinin sesinin iyi olduğunu göstermez. Tıp yönünde ilerleyenler genellikle biyoloji ile ilgili konuları çok seven ve bu konularda başarılı olanlardır. Hukuk yönünde ilerleyenler ise bana göre ezberi iyi olanlardır. Reklam, sinema gibi dalları seçenler ise daha çok oyunculuk yönünde iyi olanlar ve bence olaylara çok farklı bir açıdan bakanlardır.

Müzikle ilgilenenler, müzik kulağı olanlar çocukluktan enstrüman eğitimine ya da şan dersleri almaya başlar. Küçüklükten gelen yetenekler ilerde onlar için meslek haline gelir. Peki sizce neden tüm insanlar hobileri doğrultusunda meslek seçimi yapamıyor?

Bunun birden fazla sebebi olabilir. Kişi bir spor dalında çok başarılı olabilir ve bunu yapmak onun için hobi haline gelmiştir. Gelecek hayatında da bu yönde ilerlemek isterken ailesinden gelen bazı baskılar yüzünden meslek seçimini bu yönde yapamaz. Çünkü maalesef bazı anne babalar, çocuklarının fikirlerini sormadan onların mesleklerini seçip geleceklerini karartabiliyor. Bunun yanında çocuğuna destek olan anne babalar da var tabii. Aile baskısının dışında maddi durumu yüzünden hobileri doğrultusunda ilerleyemeyen insanlar da var. Kişi hobi edindiği şeylerde çok başarılı değildir ve bunun eğitimini almak ister. Ancak maddi durumu yüzünden alamaz. Ülkemizde iyi bir eğitim alabilmek için ya maddi durumunuzun iyi olması ya da çok başarılı olup burs kazanmanız gerekir.

Demek istediğim, elbette insanlar hobileri doğrultusunda meslek seçimi yapsaydı mutsuz birey kalmazdı ancak bu pek mümkün değil. Hobilerimiz doğrultusunda ilerlemek yerine başarılı olduğumuz konularda ilerleyebilir, bir yandan da hobilerimizle uğraşmaya devam edebiliriz.

(Visited 33 times, 1 visits today)