Hobimizi Mesleğe Dönüştürmek Bizi Mutlu Eder Mi

İnsanlar, çocukken gelecekleri hakkında pek çok şey düşünüp hayal kurarlar. Bunlardan en çok kafamıza takılan da ilerideki mesleğimiz hakkındaki bilinmezliklerdir. Herkesin birbirinden çok arklı ilgi alanları olduğundan hayalindeki meslek de doğal olarak farklıdır. Peki hayalimizdeki mesleğe sahip olmak bizi mutlu eder mi?

Çocukken mesleğimizle ilgili hayal kurup sadece gerçekleşmesini bekleriz. Bu tamamen ona ilgimiz olduğundandır. Şuan ki meslek sahibi  bireylerin kafaya en çok taktığı yaptığı işin toplumda sana kattığı statü,işinin sana kattığı para,tatil yapabilme ya da yapamama  gibi endişelerden çok da uzaktır bu hayaller. Yani aslında bu hayaller çok saftır, içtendir.Farklı nedenlerden istediğimiz,rüyalarımızı süsleyen mesleklere kavuşamıyorlar.Çalışan insanlarlar  istemedikleri,ilgi alanları olmayan işlerde çalışmak zorunda kaldığında ortaya iş yerinde mutsuz,işinden memnun olmayan insanlar çıkıyor. Türkiye’de çalışan insanların %70’i istediği işi yapmıyor dünyada ise bu sayı %87’ye ulaşıyor. Yani bu istatistiklerden insanların hobileri doğrultusunda seçim yapamadığını kolayca anlayabiliriz. Peki insanlar neden hobileri doğrultusunda meslek seçimi yapamıyor?Yapmak mı istemiyorlar yoksa yoksa hayat  mı onları hobileri,ilgi alanları dışında meslek seçimi yapmaya zorluyor ?Açıkçası bence herkes ilgi alanları kapsamında meslek seçimi yapabilecek kadar şanslı değil.Ekonomik sebepler,yaşam alanı,yaş kısıtlaması,zaman problemi ve bunun gibi zorluklar nedeniyle insanlar farklı mesleklere yönlenmektedir. Mesela hobisi dalış yapmak olan birinin bu hobiyi gerçekleştirmek için denize ihtiyacı var ama yaşadığı ortamda gerekli şeyler olmadığından  bu insan hobisini mesleğe dönüştüremiyor ya da atlar ilgi alanına giren birinin hara kurmak istemesi fakat bunu yapabilecek sermayeye sahip olmaması durumunda farklı bir meslek yönünde seçimini yapmak zorunda kalıyor.Ama öte yandan hobilerimiz bize hobi oldukları için zevk veriyorlar yani bence işimiz dışında bir ilgi alanımız olduğundan seviyoruz bunu.                                       

Sonuç olarak insanlar hem şuan yaptıkları işten mutlu değiller hem de aslında normal meslekleri olarak hobilerini yapsalar da bir süreden sonra mutsuz olacaklar. Bir müddet sonra yaptıkları işin imkanları onları tatmin etmemeye başlayacak ve mutsuz olacaklar. Esasında demek istediğim şey:bence insanlar hayata karşı çok nankör,asla ellerindekilerle yetinmeyen ve yaptıkları şeylerle mutlu olmayan varlıklar. Çevremizde ne yaparlarsa yapsınlar asla mutlu olmayacak bir çok insan var ve onlar hayatları boyunca mutsuz olmaya devam edecekler ve maalesef bu durumda bizim elimizden hiç bir şey gelmez.

(Visited 85 times, 1 visits today)