Hologram Teknolojisi İnsan Hayatını Kolaylaştırır mı?

Eski çağlarda yaşamış olan birçok hayalperest insanın kitaplarının sayfalarını süslemiş olan ve hicbir zaman elde edilemeyecekmiş gibi görünen hologram teknolojisi günümüzde hayal olmaktan çıkmıştır. Tarihi olarak hologramın temeli 1947 yılında Dennis Gabor’un karışık desen teorisi ile atılmıştır. 13 yıl sonra keşfedilen ve günümüzde birçok insan tarafından kullanılmakta olan “Lazer teknolojisi” teoriyi destekler nitelikte özelliklere sahip olduğu için ileri araştırmalar yapılmak üzere çalışmalara başlanmıştır. Holografi sanatı ile ilgilenen birçok kitap bu teknolojiyi desteklemek amacı ile faaliyet göstermiştir. Ancak 1980 yılında faaliyetler yavaşladı ve önemini kaybetti taa ki 2 yıl sonra Aspect ve arkadaşlarının keşfettiği atomun parçalandığında elektronlar arası mesafe ne kadar olursa olsun birbirleriyle iletişim kurdukları buluşu hologramın gelişimine birçok katkıda bulundu.

Hologram teknolojisi insanlara birbirinden farklı görsel gösteriler sunmak için çalışmaktadır. İnsanların eğlenmesini kolaylıkla sağlayabilen hologram teknolojisi insan hayatını kolaylaştırmakla kalmıyor,aynı zamanda 21.yüzyıl yaşayanlarının en büyük problemlerinden biri olan aşırı stress sorununuda giderebiliyor.Son zamanlarda epey yol almış olan hologram teknolojisi çok ilerlemekle kalmadı.Bunun en iyi kanıtı hareket edebilen 3 boyutlu hologram sanatçıların vermiş olduğu bir konserin gündeme bomba gibi düşmesidir. Hologram teknolojisi mitinglerde çok fazla kitleye hitap etmek, mitinglerde herkesçe sevilen sanatçılar ile konuşmak amacı ile kullanılabilmektedir.

Teknoloji harikası olan hologram 3 boyutlu görsel aktarıma hareket yeteneği kazandırmaktadır. Avustralyalı ve Çinli bilim adamlarının ortak çalışması ile geliştirilen 3 boyutlu gözlük takmaya ihtiyaç duyulmadan görülebilen saç telinden bin kata kadar daha ince bir yapıda üretilen nano- hologram üretilmiştir. Gelişen teknoloji sayesinde 3 boyutlu gözlük kullanarak gerçekmiş hissi yaşamaya çalışmaya son. Hologram teknolojisi lazer ışıklarının belli bir ortamda ikiye ayrılması sonucu ortaya çıkan  resmin laser ışığı ile yıkanması sonucu hologram ortaya çıkmakta ve bu holograma ileri seviye teknoloji aracılığı ile hareket yeteneği eklenebilmektedir. Çalışmaların daha da geliştirilmesi sonucu olarak yer altından yavaşça çıkıp etrafa sular fışkırtarak aynı şekilde denize giren dev balinayı gerçekmiş gibi izleme imkanı tanımaktadır.Kısacası birçok filmde gördüğümüz o harika hologram teknolojisi devamı sağlanan çalışmalar sonucu askeri, tıbbi gibi insan hayatını etkileyen önemli faktörlerin neredeyse bütün alanlarında kullanılması amaçlanmaktadır. İnsan hayatını kolaylaştırmak ve ülke sınırlarını korumak gibi amaçlarla kullanılması planlanan hologram teknolojisi son yıllarda ki şaşırtıcı ve heyecan uyandıran gelişmeler ile sadece birçok insanın dikkatini çekmekle kalmamakta aynı zamanda gelecekteki yıllarda meydana gelecek ileri seviye teknolojik gelişmeler büyük bir merakla beklenmektedir.

 

(Visited 186 times, 1 visits today)