HOLOGRAM TEKNOLOJİSİ

Geleceğin en değerli teknolojilerinden birisi olarak görülen hologram teknolojisi basitçe; lazer ışın dalgalarının karışımı ile oluşturulan görsel kayıtlar olarak biliniyor. Günümüzde kullanım alanı çoğunlukla eğlence sektöründe olmasına rağmen hızla eğitim ve bazı sosyal uygulamalarda da yerini bulmakta. Günümüzde hologram teknolojisi kullanarak ölmüş ünlülerin konserlerini, toplu gösteri yürüyüşlerini, astronot ve pilot eğitim simülasyonlarını görebiliyoruz.

Gelecekte insanlar bulundukları yeri değiştirmeden hologramları ile birçok işi yapabilecek. Belki, okullar ortadan kalkacak. Öğretmenlerin hologramları öğrencilerin evine gelecek. Seminerler, konserler, mitingler insanların bir yerlere gitmesine ihtiyaç kalmadan gerçekleşecek. Hologram teknolojisine sahip ekranlarda seyrettiğimiz filmlerin birer oyuncusu gibi 3 boyutlu şekilde içinde olacağız. Pratik bilgi de gerektiren bir çok eğitimi holografik simülasyonlarla gerçekleştireceğiz. Dünyanın öteki ucundaki güzel bir yeri, bir müzeyi, bir sanat galerisini hologram teknolojisi ile ayağımıza getireceğiz. Kısacası; işin içinde görsellik varsa orada alternatif olarak hologram da olacak.

Bence, hologram teknolojisi gelecekte yeni çalışma sektörleri ve şu anda bilmediğimiz yeni meslek dalları yaratacak. Şimdiden birçok mesleğin ve sektörün ortadan kalkabileceğinin kokusunu da alıyorum.

Elektrik, otomobil, internet gibi icatlar nasıl dünyayı değiştirdiyse hologram teknolojisinin de benzer değişim yaratması işten bile değil.

(Visited 68 times, 1 visits today)