Home Office Çalışma

YENİ ÇALIŞMA TRENDİ HOME OFİS

Günümüzdeki teknolojik gelişmeler sayesinde insanlar artık iş yerlerine gitmeden evlerinden çalışabilmektedir. Literatürde “Home office çalışmak” olarak geçen bu kavram günlük yaşantımızda da sıkça duyduğumuz ve artık yabancı olmadığımız bir kavram olmuştur. Hatta kullanımı o kadar popüler bir hale gelmiştir ki, mizah amacıyla bazı betimlemelerde bile kullanılmaktadır.

Home office çalışma, son moda bir yöntem olup, yenilikçi bir çalışma sistemidir. Özellikle dünya üzerinde birçok noktada ofisi olan çok uluslu şirketler tarafından en çok tercih edilen çalışma metodu haline gelmiştir. Ülkemizde ise bu metot genellikle yenilikçi firmalar tarafından kullanılmaktadır.

lego business ile ilgili görsel sonucu

Bu metotta da diğer alışılagelmiş çalışma metotlarında olduğu gibi iki taraf bulunuyor. Taraflardan biri işveren diğeri ise çalışan. Ben çalışan açısından değerlendirmek istedim.

İş yerinde çalışanlardan farklı olarak bazı konularda daha rahat olabiliyorlar. Mesela bugün ne giyeceğim, sabah erken kalkmalıyım ya da çok trafik oluyor acele etmeliyim gibi düşünceleri ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla güne psikolojik olarak yorgun başlamıyorsunuz.

 

İş yerinden uzakta çalıştığınız için sizi sürekli denetleyen bir işvereniniz yok. Bu çalışan için büyük bir özgürlük olsa gerek. Bu özgürlük bir noktada sorumsuzluğa dönüşmüyorsa tabi.

Günlük yasal çalışma süresi içinde kişinin her an aynı üretkenlikte olması pek mümkün olan bir durum değil. Kimileri gün içinde kimileri ise geceleri daha geç saatlerde verimli çalışırlar. Home ofis çalışma metodu çalışanın en verimli olduğu saatlerde çalışmasına imkan sağlamaktadır.

Elbette Home ofis çalışma metodunun avantajları ve dezavantajları bunlarla sınırlı değildir. Bu konuda pek çok araştırma yapılmış, “fakat yapılan araştırmalar yalnızca yüzeysel olarak kalmıştır.

“Teknoloji hayatımızda var oldukça, tele-konferans sistemleri geliştikçe, belki bir gün holografik iletişimle de tanıştığımızda, çalışma hayatlarımızın ve işe bakış açımızın değişmeye ve gelişmeye devam edeceği bir gerçektir.  Değişimden korkmamalı, yeniye ve yeniliklere bir fırsat tanımalıyız.”

 

 

 

 

 

 

https://mediatrend.mediamarkt.com.tr/home-office-calismanin-avantajlari-ve-dezavantajlari/

(Visited 43 times, 1 visits today)