Huzur

İnsanlar özellikle havaların ısındığı, sıcak olduğu zamanlarda daha çok temiz havaya ve oksijene ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple insanlar sıcak havalarda dışarıda sevdikleriyle, arkadaşlarıyla, yakınlarıyla zaman geçirmek ister. Pikniğe, bahçesine, parka gitmek isteyebilir fakat özellikle şehirlerde ortaya çıkan çevre kirliliği sevdiklerimizle yaşayabileceğimiz güzel anlarımıza gölge düşürür. Bu anlarımıza gölge düşmesine sebep olan en büyük çevre kirliliği de sestir.

Çevre kirliği çeşitleri içerisinde son yıllarda en çok ön planda olan ses kirliliğidir. Ses kirliği insanlar ya da insanların neden olduğu, insanların fiziksel ve psikolojik rahatsızlığa sahip olmasına neden olan bir çevre kirliğidir.  Cafelerde, restoranlarda, özellikle kapalı alanlarda yüksek sesle dinlenen müzikler, trafikte oluşan gürültü, hava alnında oluşan gürültü, fabrikada oluşan gürültü gibi birçok gürültü çeşidi bulunmaktadır.

Tüm bu çevre kirliği çeşitleri insan eliyle oluşturulmuş olup bu çevre kirliliği ancak ve ancak insan aracılığı ile önlenebilir. Buna örnek verecek olursak, üretilen teknolojik makine ve aletlerinin ses ve gürültü seviyelerini düşürmek, trafikte oluşan ses kirliğini önlemek için korna seslerinin azaltılmasına yönelik çalışmalar, ev, okul, işyeri, kapalı alan gibi alanlarda ses yalıtımlı duvarların kullanımı ses kirliliğini önlemek için yaygınlaştırılması gereken bazı örneklerdir.

Bunlara ek olarak ses kirliliğin çoğunluğunu oluşturan dış mekanlarda çalınan yüksek sesli müziklerin yarattığı ses kirliğini en aza indirgemek için bir proje yapılandırılana bilinir. Bu projede ses geçirmeyen kulaklık icat edilip toplum içerisinde daha yaygın hale getirtilirse, özellikle yüksek sesli müzik dinlenilen kapalı, açık mekanlarda ses geçirmez kulaklıklar eşliğinde eğlencelerine insanların devam edebileceği bir proje başlatılırsa ses kirliğinin önüne yeterli miktarda geçiliebilinir.

Bu şekilde çevreye zarar vermeyen, farklı boyutlarda, farklı tasarımlarda ve şekilde, kişiye özel kötü hava koşullarına karşı dayanıklı, darbelere ve herhangi bir olumsuzluğa karşı korumalı, kolay kolay bozulmayan bir kulaklık geliştirilip bunu toplum içerisinde kullanımını yaygın hale getirilmesi ses kirliliğini yüksek bir oranda azalmasına yardımcı olur. Bu da kendimizin ve çevrenin huzura kavuşmasında atıla bilinecek adımlardan sadece biridir.

Ses kirliliği ile olan mücadelemiz eskiden veya şimdiki gibi gelecekte de devam ettirilip daha ileri seviyelere taşınması gerekmektedir. Buna bağlı olarak da kulaklık uygulaması yaygın olarak hayata geçirilmelidir. Tabii ki bu uygulamanın yanında önlem alınması gereken birçok konu mevcuttur. Mesela kapalı mekanlardaki ses yalıtımı, kişinin kişisel tedbirler alması, trafikte oluşan korna seslerinin azaltılması, teknolojik makine ve aletlerinin gürültü seviyelerinin azaltılması da bir o kadar çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için önem arz etmektedir. Bunların getirisi olarak daha sağlıklı ve daha mutlu, huzurlu hayat sürme şansına sahip olabiliriz. Tek yapmamız gereken sebep olduğumuz çevre kirliğinin önüne geçilebilmesine katkı sağlamaktır.

Ses Nedir? Ses Hızı Kaç Km'dir? | TopragizBiz.com

(Visited 15 times, 1 visits today)