Huzurevlerinin Yanlış İmajı

Huzurevleri yaşlıların kaldığı bir diğer adıyla bakımevidir. İçinde çalışan personeller, görevliler vardır.

Nedense günümüzde dizilerde ve filmlerde kötü bir yermiş gibi gösterilmektedir. Oysa, hayatta bir dayanağı kalmamış, yalnız başına kalmış ileri yaştaki ihtiyarların kaldığı ve bakıldığı yerdir.

Ben huzurevlerinin kötü gösterilmesini doğru bulmuyorum, iyi huzurevleri veya kötü huzurevleri olabilir fakat huzurevlerinin bu derece kötü gösterilmesi doğru değil şahsen. Neden bu kadar abartıldığı hakkında hiçbir fikrim yok açıkçası.

Huzurevleri diziler ve filmler sayesinde somut bir kavram yerine soyut bir kavram oluşturur kafamızda. Sizde öyle olmasa bile en azından bende oluyor böyle bir durum. Çünkü çok fazla huzur evi gösterilmemekte dizilerde, daha çok tehdit kavramı olarak kullanılmaktadır. Gösterilse bile korkunç bir yer olarak gösterilmektedir. Aklım ermiyor neden böyle olduğuna, neden bu kadar abartıldığına.

Diziler ve filmler sayesinde orayı korkunç bir yer olarak hayal ediyorum maalesef. Gerçek hayatta nasıldır huzurevleri hiçbir fikrim yok fakat bu kadar abartmalarının anlamı da yok bence.

Huzurevleri başlığını görünce çok ilgisini çekmez insanın belki ama aslında çok ilginç ve gizemlidir huzurevleri. İçinde birçok gerçek gizlidir. Yaşlılar orada mutlu mudur? Onlara iyi bakıyorlar mı? Filmlerdeki ve dizilerdeki huzurevleri gerçek hayatta da aynı mı? Sizce doğru mu bunlar?

Peki bu durumu hiç yaşlılara sordular mı? Onların fikirlerini, görüşlerini hiç aldılar mı? Hiç merak ettiler mi onların görüşlerini? Acaba yaşlılar orada tek başına mutlu mu?

Huzurevlerinin bir kurucusu vardır, ya da devletindir. İçinde çeşitli personeller çalışır, hatta psikoloğun çalıştığını bile duymuştum. Yaşlılara bakan hemşireler doktorlar…

Bazen orayı deli hastanesi ile karıştırıyorum. O kadar kötü bir yer olarak gösteriliyor ki… Çok üzücü. Çok sarsıcı. Açıkçası iyi bir yer olsa bile yaşlılar için endişeleniyorum. Her huzurevi konusu açıldığında içimde bir korku, bir endişe duygusu oluşuyor. Nedeni ise bence hep bahsettiğim kötü örnek olan büyükler, yani dizi ve filmler…

Kim uydurdu bu yalanı, bu söylentiyi kim başlattı? Yoksa doğru olan bir gerçek mi? Bu soruları hep soruyorum, hep aklımda takılı kalıyor bu sorular. Kimse mi merak etmiyor? Kimse mi araştırmak istemiyor? Tek böyle düşünen ben miyim?

İnsanlar doğruluğu kanıtlanamamış bir söylenti yüzünden küçük çocuklara kötü örnek oluyor ve küçüklerin kafasında korkunç bir yer olarak tanımlanıyor huzurevleri. Neden böyle saçma önyargılar içindeler hiç anlamıyorum, galiba hiçbir zaman da anlayamayacağım. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

(Visited 144 times, 1 visits today)