Avocado

Huzurun Adresi: Katrancı Çadır Kampı

Katrancı Kampı nerededir?

Katrancı Kampı Muğla-Fethiye Karayolu üzerinde, Fethiye’ye 15 km uzaklıktadır. Katrancı Tabiat Parkı girişinden aşağı toprak bir yoldan ve yemyeşil upuzun ağaçların arasından inilir. Kamp alanı hemen aşağıdaki düzlükte denize sıfır konumdadır.

Günlük giriş ücretleri, çadır ve karavan yeri kiraları aşağıdaki gibidir:

Geçen yaz gitmiş olduğum Katrancı benim ilk kamp maceram… Beklediğimden çok daha güzel şeyler bulduğumu söyleyebilirim.

Yıllardır aynı kampa gelen ve çadır komşuluklarını fazlasıyla ilerletmiş insanlarla tanıştım. Unutulmaya yüz tutmuş komşulukları, dostlukları, yardımseverliği en somut örnekleriyle gördüm ve tattım.

Katrancı’da solunan hava bile bambaşka… Her gün teneffüs ettiğiniz doğa harikası hava orada insanı çok daha pozitif bir ruh haline bürüyor, o kamp çadırında tıpkı pamuklara sarılmış gibi uyanıyorsunuz. Sabahları erkenden ağaçlarla dolu, bol oksijenli, dünyanın bütün kirliliklerinden uzak muhteşem bir doğaya uyanmak,  deniz kenarına gitmek, kumsalda ayaklarıma deniz dalgaları çarpa çarpa yürümek kadar güzeli yoktu. Daha kahvaltı bile etmeden denizin en berrak, boş ve durgun olduğu sabah saatlerini değerlendiriyor ve bir fasıl yüzüyorduk.

Büyük Katrancı ve Küçük Katrancı olmak üzere 2 koy kampçılara ev sahipliği yapıyor. Küçük Katrancı her zaman daha sakin, temiz ve ılık oluyordu. Bu nedenle genelde Küçük Katrancı’da vakit geçiriyorduk. Bizim çadırımız Büyük Katrancı’da olduğundan Küçük Katrancı’ya merdivenlerle geçmemiz gerekiyordu.

 Katrancı’da hava nasıldır?

Katrancı ağaçların arasında kaldığından gündüzleri ne yakıcı bir sıcak ne de nem oluyor ve sizi hiç bunaltmıyor. Geceleri ise ılık bir hava hakimdir. Gece yarılarına kadar deniz kenarında, kumsalda, oturup sohbet etmenin, yakamoz ve yıldız kaymalarını izlemenin de tadına doyum olmuyor doğrusu. Akşam geç saatlerde bile deniz, ılık ve üşütmeyen bir sıcaklık sunuyor.

Bütün günün yorgunluğu bastırdığında, herkes çadırlarına çekildiğinde, birkaç metre ilerideki denizin sesiyle uykuya dalmak çok daha kolay ve huzurlu oluyor.

Yağmuruyla Katrancı…

Çok şanslı olmalıyım ki Katrancı’da çok ender rastlanan şahane bir olaya şahit oldum. Yağmur eşliğinde denize girmek gerçekten çok keyifliydi. Ve hatta yağmurun gece de devam etmesi üzerine deniz suyunun kumsala vurmasıyla yağmur damlalarının çadırımızın şiltesinde bıraktığı sesler birbirine karışırken gülümseyerek uykuya daldım.

Katrancı Tabiat Parkı doğal güzelliklerin harmanlandığı, yerleşim yerlerine uzak, sakin, telefon sinyallerinin bile ulaşamadığı yegane yerlerden biridir. Günlük hayatımda, özellikle de tatillerimde, telefonum benim için çok önemlidir. Gerek fotoğraf çekinmek olsun, gerek haberleri takip etmek, arkadaşlarımla konuşmak olsun her gün telefonumu aktif bir biçimde kullanırım. Ama Katrancı Kampı’nda telefonumun varlığını tamamen unutup doğanın bütünleştiği o harika yerin keyfini sürdüm. Telefona sahip olduğum andan beri yokluğuna tahammül edemezken hiç de hayati bir önemi olmadığını Katrancı’da kavrayabildim. Bu da oranın mucizesi olsa gerek…

Kamp yapmadan oradaki doğal güzellikten nasıl faydalanabilirim?

Kamp yapanların haricinde günübirlik gelip Katrancı Tabiat Parkı’nı ziyaret edenler de oldukça fazlaydı. Adeta minik bir ormanın uçsuz bucaksız özgür denizle buluştuğu saklı bir cennetti, Katrancı.

Doğallığını muhafaza edebilmiş nadir koylardandır Katrancı.

Geçmişten miras, geleceğe emanet doğal güzelliklerinden biridir, Katrancı Koyu. Nice eşsiz tabiat harikaları betonlaşma, orman yangınları ve diğer çıkar unsurlarına yenik düşerek yok olmaktadır. Bunlara benzer doğa katliamlarının önüne geçilebilmesi için en caydırıcı yaptırımlar uygulanmalıdır.

http://www.katranci.org/

(Visited 404 times, 1 visits today)