İç güzellik mi dış güzellik mi

Güzellik algımızın internetteki sanal platformlar nedeniyle değiştiği günümüzde reddedilemez bir seviyeye gemiştir, ama bu sosyal medya güzellik algımızı tam olarak nasıl değiştirdi?

Kadınlar, kusurlarını gizlemek için resimlerine filtreler uyguluyor, erkekler ise sağlıksız ve normal olmayan seviyelerde kaslı olan vücutlar gönderiyorlar ve bu da gerçekçi olmayan ve sağlıksız bir güzellik imajı yaratır. Medya, insanların neyin normal olduğuna dair algıyı değiştirebilir ve buna “normal” bir vücut tipinin veya ağırlığının ne olduğu da dahildir. Eskiden normal olan vücutlar artık zayıf ve itici algılanmaya başlandı ve bu da insanları “yeni normal” gibi görünmeye sürüklüyor. Bu yeni normal ise sağlıksız ve ulaşılamaz bir standarttır.

 

Başka bir soru ise iç güzelliğin mi, dış güzelliğin mi daha önemli olduğudur. Bana, ve birçok başkalrına da göre, iç güzellik dış güzellikten çok daha önemlidir. Çünkü Bazen siz farkında olmadan sevdiğiniz biri bir çalışma yürütüyor olabilir. Çok beğendiğiniz birinin huyları ve düşünceleri de size ideal gözükebilir. Sırf gözünüze hitap ettiği için karşınızdaki kişi ne yapsa hoş görmeye başlarsınız. Aslında bu durum da tehlikelidir çünkü karşınızdaki kişiye bağımlı hale dönüşürsünüz. Akıl ve mantık giderek sizden uzaklaşır ve duygularınızın esiri olarak ilişkiye mahkum olursunuz. Bu da olası ayrılık ve anlaşmazlıklarda sizi içinden çıkamayacağınız durumlara sürükleyebilir. Başka bir sebep ise güzellik sizi şaşırtabilir. Karşınızdaki kişi çeşitli makyaj ve imaj hileleriyle güzelmiş gibi gözükebilir. Ancak bir anlık değişim size şok yaşatır. Ne gibi?  Örneğin beğendiğiniz erkeği hep sakallı haliyle gördünüz. Yarın sakalı kesti, saçını kısalttı, bir anda başka biri oldu. Aynı duyguları besleyemiyorsanız, bilin ki o sizin aslında kafanızdaki tip değil. Aynı şekilde, beğendiğiniz kadının makyajsız haline tahammül edemiyorsanız, anlayın ki o sizin kafanızdaki kişi değil.

 

Tabii ki iç güzellik daha önemlidir fakat bunda da bazı sorunlar çıkabilir,şu var ki, bir insanın maneviyatından yani iç güzelliğinden asla emin olamazsınız. Çünkü karşınızdaki kişi kendisini saklıyorsa, içindeki gerçek kimliğini gizliyorsa onun söylediği yalanlara kanabilirsiniz. Bu da çoğu ayrılıkların sebebidi. Bu yüzden karşınızdaki kişiye paranoyak olmadan, ancak biraz daha sorgulayıcı yaklaşmakta fayda vardır.

 

Sonuç olarak insanların içi dışları kadar, hatta daha da önemlidir fakat, kolayca sahte bir kişilik yaratbildikleri için sıkıntılar çıkabilir. Ama sonuçta seçim sizindir.

(Visited 7 times, 1 visits today)