İç Siyaset

Normalde hiçbir ülke bir ülkenin iç siyasetine karışmaması gerekmemektir. Dünyada gelişen olaylara baktığımızda birçok ülke başka ülkelerin iç siyasetine karışıyor.

Bence başka bir ülkenin iç siyasete karışmak kötü bir şey ancak eğer o ülkeyle bir yarış içerisindeyseniz, durum farklı değerlendirilebilir. Örneğin uzay yarışı, hem Sovyet ajanları , hem de C.I.A ajanları birbirini sabote etti. Bence bu kötü bir şey değil çünkü bu ölümüne bir yarış, Sovyetler Birliği bu yarışı kaybetti ve yıkıldı.

İç siyasete en çok karışan ülke bence Amerika Birleşik Devletleri. Yakın tarihten örnek vereyim; Afganistan Olayları. ABD ilk önce Afganistan’ın içinde iç savaş çıkardı. Sonra orada insan hakları korunamıyor diye askeri müdahale yaptı. Sonra sözde savaştığı Taliban’la silah ticareti yaptı yani ABD kendi savaştığı Terör örgütüne sırf ülkeye para akışı olsun diye silah sattı. Ayrıca çok şüpheli bir şekilde Afganistan’dan geri çekilirken yeni bir düzenli ordu kuracak kadar silah ve askeri mühimmat bıraktı. Taliban’la antlaşma yapılıp mı bırakıldı yoksa hızlı geri çekilmek için mi bırakıldı bilmiyorum ama bana daha mantıklı gelen seçenek antlaşma yapılarak bırakıldığı. Bu müdahale bana göre sadece çıkar üzerine kurulmuş, gereksiz bir siyasettir.

Tabii bu ahlaka sığmaz ama bunu gücü olan bütün ülkeler yapıyor. Eskiden işgal ediliyordu ve kolonileşiyordu ama modern dünyada askeri müdahale yapmak çok riskli olduğu için askeri müdahale yapılmayıp başka ülkeleri finansal olarak sömürüp onları iç siyasetine karışılıyor.

Güçlü ülke olunca başkalarının iç siyasetine karışma hakkına sahip olmazsınız ancak bence eğer o ülke ile sıcak temasta veya bir ekonomik yarış içerisindeyseniz onların önünüze geçmemesi için onları engelleyebilirsiniz.

(Visited 6 times, 1 visits today)