İçinde Yok Olacaklarımız

Kusursuz bir dünya, içinde yanlışın veya fazlalığın olmadığı her şeyin çıkıntı oluşmadan sonuca ulaştığı bir dünyada yanlışsız bireylerin içinde yanlışsız yaşıyorsun. İçinde hiç heyecan yok çünkü her bir olayı daha önceden görüyorsun ve ne olup ne olamayacağının olasılıklarını çıkarıyorsun…

Adını bilmiyoruz gelecekte yaşayan bir çocuk ; herhalde hayal gücünü dışarı yansıtacak bir canavar yok içinde , hobileri yok , yürüdüğü yerin kaldırım olduğundan haberi yok , insanları birbirinden ayıramıyor herkes gibi çünkü herkes aynı . Ülkesinde ne mühendis var ne de ressam, hiç kimsenin ihtiyacı yok bunlara çünkü. Bu günlük bir rutinini anlatmak isterim ama anlatamam çünkü burada gece gündüz yok insanlar uyumuyor – sadece şarjı bitenler yere düşüp onlara yardım edecek bir güç bankası usb si bekliyorlar- Genel olarak saat kavramı da anlamını kaybetti .

İnsanlar aslında canlı hiçbir şey canlı değil – ağaçlara pil takmayınca yaprakları yok oluyor- fikrimiz ,sıkıntımız,problemimiz olmayınca yapacak bir şeyimiz olmadığı için etrafta dolaşıp duruyoruz .Bunların hepsi bize daha bir dünya bahşedilmek için yapılan ama başarılı olamayan deneyler sırasında gerçekleşti. Oysa  bu çocuk gelecekte değilde geçmişte doğsaydı. Hayatla tanışacak ve belki aç kalmamak için doğayla çalışacaktı ,bazen yenilip mutsuz olsa bile kazanmanın tadını alınca dünyanın en en mutlu adamı olacaktı bir çevresi onu sevenler olacaktı şuan bize saçma gelse bile geleceğe göre düşmanlarının olması bile ona bir motive bir duygu kazandıracaktı. Gökten yağan yağmuru teninde hissedip yere her bastığında çimenlerin yarattığı o yumuşak alanı hissedecekti.

Biraz daha ileri gidersek imparatorların çocuğu olabilirdi bir devleti nasıl yöneteceğiyle ilgili kararlar verip bunun sorumluluğunda olacaktı ve en azından bir ürün kodu yerine bir isime sahip olacaktı , arkasında ürün markası yerine gerçek bir derisi olabilirdi. Hissedebilirdi acıyı ya da tatlıyı ,aşık olabilirdi birine. Müzik dinleyebilirdi ya da bu evrenin çıkardığı eşsiz sesleri bazen bir dağa çıkıp gün batımını seyredebilirdi. Doğanın eşsiz güzelliği içinde doğayla uyum sağlayan bir barınak yakıp ateş yakardı. Belkide ailesiyle beraber mutlu olacağı bir yemek yerdi.

Dünya nın ve bizim içinde bulunduğumuz durumdan elimizdekileri kaybetmeden geriye gidelim ölçülü bir biçimde ve her şeyin kıymetini bilelim; içtiğimiz suyun, yediğimiz elmanın bizi saran bu atmosferin.Elimizde olan teknolojinin içinde kaybolup açgözlü olarak teknolojinin içine düşmeyelim. Bu dünyayı yüceltelim ancak gelecekte geçmiştekinden kötü bir duruma düşmeyelim ve mutlu olalım.

 

(Visited 40 times, 1 visits today)