İfade Özgürlüğü

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ifade özgürlüğünün sadece toplum tarafından kabul gören veya zararsız kabul edilen “bilgi” ve “fikir”ler için değil; incitici şoke edici ya da endişelendirici bilgiler ve düşünceler için de geçerli olduğunu pek çok kararında yenilemiştir.

Bana sorarsanız bu çok fazla tartışmaya açık bir karardır. Öncellikle bahsettiği ne gibi düşünceler ve bilgiler? Bu bilgi ve düşüncelerin içine ırkçı, cinsiyetçi ve insanların dinleri veya dış görünüşleriyle dalga geçen söylemlerin girip girmemesi ve daha birçok böyle sıralayabileceğimiz şeyler.

İlk olarak demek istediğim bana göre kimse insanların dış görünüşleriyle veya düşünceleri ve seçimleriyle ilgili herhangi bir laf söyleyemez. İsterse en yetkili kişi desin bence kimsenin böyle bir hakkı yoktur. İnsanın hayatını ancak kendisi değerlendirmelidir. Bunların örneklerini günümüzde bile çok görüyoruz, sırf bir insan siyah olduğu için yanına oturmayan insanlar, sosyal medyada siyahilerin alehine söylenen sözler ve etkinlikler ve hatta küçük düşürücü şarkı ve makaleler. Irkçılık dışında eşcinsellerin görünüşleriyle ve yaptıklarıyla dalga geçmek ve hatta hiçbir sebep yokken sırf bir insan eşcinsel olduğu için onu öldürmek veya komplo kurmak, sırf müslüman olduğu için ülkelere alınmamak veya iş bulamamak da günümüzde yapılan büyük yanlışlardan birkaçıdır.

Yukarıda bahsettiğim şeyler dışında şimdi de hangi konularda bu ifadeye katılıyorum ondan bahsedeceğim.

Gerçekle yüzleşmek çok acı verebilir ve insan bazen her ne kadar doğru olursa olsun kabullenmek istemez. Bunun başlıca sebebi gerçeğin açabileceği sorunlardır. Ama ne olursa olsun yüzleşmek ve ona göre hareket etmek en iyisidir. Mesela bir cumhurbaşkanısınız diye farz edelim, tüm ülkeyi çok kötü bir yönde etkileyecek bir karar aldınız ve bunu telafi etmek için hiçbir şey yapmıyorsunuz çünkü o olayı kabullenmeyip yolunuza devam etmek ve insanlara yeniden hatırlatmamak için konuşmuyorsunuz veya hatta bir şey yapmıyorsunuz çünkü o kararın tersine bir adım atsanız insanlar sizden şüphelenecek ve daha fazla yanlış yaptığınızı düşünecek. Ama böyle yaptığınız için ülke bir kaosa sürüklenecek gördüğünüz gibi sırf kendiniz için bir sürü insanın yaşam tarzını değiştirmiş oldunuz. Unutmayın geçmiş geçmişte kalır ve yaptığınız hataları düzeltmek için hiçbir zaman çok geç değil. Bu yüzden bu tür konu fazla büyümeden konuşulmalıdır.

Sonuç olarak herkesin fikirleri, düşünceleri, sözleri özeldir bunları özel yapan özgünlüğüdür. Fakat insan bir şey düşünse bile bazı fikirlerini kendine saklayıp açığa vurmamalıdır. Hele ki bu fikirler ve düşünceler bir insanı kendisi sorumlu olmadığı bir konuda rencide edecek bir seviyedeyse. Bunu ben ifade özgürlüğü olarak değil de direk dünyadaki en büyük sorun olarak görüyorum, şimdiki savaşların neredeyse hepsi insanların insanlara saygı duymadan aklına gelen her şeyi söyleyip karar aldığı için yaşanıyor. Ama bunlar dışındaki toplumu ilgilendiren ırkçılık gibi şeylerden uzaktan yakından bağlantısı olmayan bazı kabullenmek şok edici ve incitici düşünceleri işitmek sıradan herkesin bildiği bilgilere kıyasla çok farklı gelebilir fakat bunlar da yine ne olursa olsun söylenmeli ve asıl buna ifade özgürlüğü denir. İfade özgürlüğünün olması aklınıza gelen her şeyi söyleme hakkına sahip olduğunuz anlamına kesinlikle gelmez.

Kapak fotoğrafı kaynak: http://thecliftonhub.com/632/opinion/are-americans-abusing-their-right-to-free-speech/

(Visited 61 times, 1 visits today)