İki farklı amaç

Babamdan kalan bir mülküm vardı. Gtünlerdir onu kiralasam mı diye düşünüyordum ve en sonunda bir sonuca vardım. Beş yıllığına mülkümü kiralayacaktım fakat buna ayıracak bir vaktim olmadığından bir emlakçı ayarlayıp onunla tüm detayları konuştum ve bu işi ona devrettim. Emlakçı ilanları hazırlamış telefonları bekliyordu.

Birkaç gün sonra  emlakçı beni aradı, bir iş adamının benle görüşmek istediğini söyledi. Öğleden sonra iş adamı ile şık bir kafede buluştuk. Oraya bir alışveriş merkezi yapmak istediğini dile getirdi. Sade ve şık bir AVM tasarlayacağını söyledi ve bir plan sundu. Sanki sözlerini ezberlemiş gibiydi. Fena fikir değildi ama karar vermek için çok erkendi. Surat  asmadan dinledim ve ona bu teklifi değerlendireceğimi söyledim. Bir gün sonra emlakçı başka birini haber etmek için beni aradı. Onun  bir sanatsever olduğunu söyleyerek buluşmayı sabaha erteledim. Sabah samimi bir yerde kahvaltı yaptık. Marjinal bir giyimi vardı, bir şeye tutkulu olduğu anlaşılabiliyordu. Bana sanat merkezi yapmak istediğini, insanlara bir sergi sunmak istediğini söyledi. Toplumu sanata yönlendirebilecek fikirleri vardı. Söyledikleri hoşuma gitmişti. Sanatın yaygınlaşmasını çabalıyordu. Onu da surat asmadan dinledim. Akşam evde iki dosyayı da iyice inceledim ve uygun oldukları bir zamana buluşma ayarladım ikisi için. Emlakçıyla bu konuyu konuştum ve diğer gün için buluşma ayarladı. O gün ikisini de iyice dinledim. İş adamı aynı şeyleri söyledi, kendinden emindi. Binanın yapısından, mekanların neler olacağından bahsetti. Arada kaçırdıklarım oldu ama fena bir sunum değildi beğendim. Sanatsever kişi de planından bahsetti. Daha çok sergileyeceği şeyleri anlattı, insanları etkileyecek durumları anlattı. Binadan ziyade amaçlarını aktardı. Çok beğendim, insanları faydalı şeylere teşvik etmeyi gayelediğini anladım.

İkisinin de nasıl olduklarını anladım. Anlatımlarından her şey belliydi. İş adamı insanlara açılacak yönlerini söylemek yerine binadan bahsetti, gayet ciddiydi. Sanatsever ise iş adamının tam tersiydi. İkisi de iki farklı amacı savundular. Ben bir karar verdim, peki ya siz?

(Visited 38 times, 1 visits today)