İKİ KARDEŞ

Zeka doğuştan gelen ve çevremizde meydana gelen her türlü şeyi kavrama ve hesaplamaya yardımcı olan bir olgudur. İster çalışma hayatında ister sosyal hayatta kullanılabilen zeka, son zamanlarda meydana gelen bir tartışmaya da konu olmuştur. Başarının arkasında yatan şey nedir? Zeka mı yoksa çalışma mı? Bir kısım zekanın daha önemli olduğunu bir kısım ise her ne olursa olsun gösterilen çabanın, verilen emeğin, çalışmanın çok daha önemli olduğunu savunmaktadır.

Bir insanın bir işte başarılı olması için düzenli ve planlı çalışması gerektiği konusunda hepimiz hem fikiriz. Ama sadece bu yeterli olur mu diye de düşünmek lazım. Günlük hayattan bir örnek verelim. Bir sınav olduğunu düşünün, o sınavda çok çalışan bir öğrenci mi daha başarılı olur, yoksa sınava çalışmayan ama üstün zekaya sahip bir öğrenci mi daha başarılı olur? Bu konuyla ilgili Aziz Sancar’ın bir sözü var. “Çoğu insan zekaya inanır. Ben inanmıyorum. Bizi birbirimizden ayıran emektir. Ben çalışmaya inanıyorum.” Bu söze göre verdiğim örnekte sınava çalışan öğrencinin daha başarılı olacağını çıkarırız. Konunun biraz daha derinine inersek daha farklı bir anlam çıkartabiliriz. Ben her ikisinden de farklı bir düşünceye inanıyorum. Bizi birbirimizden ayıran zekadır. Fakat başarılarımızı birbirimizden ayıran göstermiş olduğumuz çalışma ve emektir. Bazı insanlar vardır gerçekten de çalışmadan yapabilir, bazı insanlar ise emek göstererek, çalışarak yapabilir. Bunun üzerinde bir kıyaslama yapmak pek uygun olmaz. Çünkü koşullar farklı. Birisi çalışıyor birisi çalışmıyor, birisi çok zeki diğeri onun kadar zeki değil. Ama şundan eminim ki zeka bizi bir yere kadar başarılı yapar. Çalışma ise kazanmış olduğumuz başarıyı arttırır. Çalışmanın önemi budur işte. Eğer bir insan hem zeki hem de çalışkansa bu onu belki de işinin en başarılısı yapar. Bir koşu yarışında çok çalışan da başarılı olabilir yetenekli olan da. Fakat en başarılısı ise yeteneği olsa da çalışıp çabalayandır.

Zeki bir insan da olsanız, çalışkan bir insan da olsanız başarılı olabilirsiniz. Önemli olan zekanızı kullanabiliyor musunuz? Ya da hakkını vererek çalıştınız mı? Zeki birisiyseniz bu sizi diğer insanlardan ayırır ama başarınızı diğer insanlardan ayıramaz. Başarıyı nasıl kazanacağınızı belirleyen şey çalışmadır. Hedefe giden yolda ne kadar çok çalışırsanız o kadar yol alırsınız. Bu zekayı önemsiz kılmaz ama zekanızı değerlendirmenize yardımcı olur. Zeka ve çalışmak birbirini tamamlayan kardeşler gibidir. Başarılı olmak isteyen zeki olsa bile çalışmalıdır.

(Visited 29 times, 1 visits today)