İKİ MUCİDİN KAVGASI

Yıllardan beri, Nikola Tesla ve Thomas Alva Edison’ın arasındaki kavga ve düşmanlık birçok kitabın konusu olmuştur. Bundan dolayı birden fazla farklı görüş ortaya atılmış, kimin haklı ve diğerinden üstün olduğu anlaşılamamıştır. İki büyük mucidin ölümünden sonra ise de halen bu kavga devam etmiştir…

Nikola Tesla bulduğu alternatif akım ve kablosuz iletişim hakkında yaptığı araştırmalarla, Edison ise icat ettiği fonograf, film kamerasının ve ampulün ilk versiyonları yüzünden tanınmaktaydı. Aynı zamanda Edison Tesla’ya yaptığı maddi kötülüklerden ve manevi eziyetlerden dolayı da anılır. Ancak Edison’ı sadece yaptığı kötülüklerden dolayı anmak onun bilime ve insanlığa verdiği katkılarını da görmezden gelmektir.

İki büyük dehayı birbirinden ayıran birkaç tane özellikleri vardır. Bunlardan biri ise görsel bakımındaki zekâlarıdır. Tesla cisimleri ve karmaşık görüntüleri gözünde canlandırabiliyordu bundan dolayı icatları kâğıt üzerinde değil hayal gücünde geliştirip işi gerçeğe döküyordu. Ancak bu durum Edison için tam tersiydi. Bir diğer fark ise iş dünyası ve kapitalizm ile ilgiliydi. Edison parayı ve insanları yönetmesi, parayı düzgün harcaması, ürünleri nasıl pazarlaması gerektiğini bilmesi ve paranın nasıl kazanılacağını bilmesi içinde yaşadığı kapitalist sistemde onu ileri plana atmıştır. Bu da ona hem ün hem de para kazandırmıştır. Tesla ise ünlü kişiler ile konuşmayı bilen birisi olmasına rağmen kendi yapısı iş dünyasının yapısıyla eşleşmediğinden dolayı hem ün hem de maddi durum bakımından Edison’un gerisinde kalmıştır. Ve en önemli farklarından    birisi ise üretkenliktir. Üretkenliği aldığı patent sayısı ile ölçüldüğünde Edison Tesla’dan katça daha fazla patentinin olduğu görülür. Fakat Edison Tesla’ya göre daha fazla kişi ve asistan ile çalışmıştır. Ve Edison’un Tesla’nın bazı patentlerini satın almış veya çalarak kendi patenti olarak göstermiştir.

Her iki büyük mucit insanlığın gidişatını değiştirmiştir. Bundan dolayı da ikisi de büyük mucitler ve bilim insanlarıdır. Hangi tarafı seveceğiniz veya destekleyeceğiniz sizin kendi düşüncelerinize ve kendi bakış açınıza göre değişebilmektedir. W. Bernard Carlson’un  “Onlar farklı mucitlerdi. Birinin diğerinden daha iyi olduğunu söyleyemezsiniz. Toplumunun Edisonlara ihtiyacı var ve onun da Teslalara ihtiyacı var.”  sözü de benim fikirlerimi desteklemektedir.

(Visited 2 times, 1 visits today)