İki Negatif Eylem

Yorulmak hayatın bir parçasıdır. Çok enerji harcadığın zaman beynin ve bedenin yorulur ve dinlenmeye ihtiyacı olur. Bazen o kadar çok düşünürsün ki dünyaya geri gelmek için derin bir uykuya ihtiyaç duyarsın. Baktığın zaman yorulmak çoğu kişi tarafından olumsuz bir durum gibi görünüyor. Çünkü yorgun olduğunda bedenin senden vazgeçer genelde ve biz insanlar olarak yapmamız yetiştirmemiz gereken bir sürü şey var ya da sevdiğimiz, zaman geçirmek istediğimiz kişiler ve aktiviteler var. Her ne kadar hayatınla devam etmek istesen de yorgun olduğun zaman bedenin seni dinlemeyi bırakıyor. Bu doğal olarak bizim hayatımızda negatif bir etki yaratıyor. Zamanın yetmediği hakkında söyleniyor, hiçbir şeyi yetiştiremiyorum diye üzülüyoruz. Fakat şunu unutmamalıyız, bazen bedenimiz bizi kendimizden daha iyi tanır. Boş yere yorgun düşmeyiz mesela. Yoruluruz çünkü dinlenmeye ihtiyacımız vardır. Böyle durumlarda yakınmak yerine bedenimizi dinleyip kendimize dikkat etmeliyiz. O zaman daha da enerjik ve mutlu olduğumuzu görürüz.Çabuk yoruluyorsanız dikkat! - Sağlık son dakika haberler

Tıpkı yorulmak gibi unutmak da insanlar tarafından negatif görülen fakat her günümüzün parçası olan bir eylemdir. Bir sürü şeye yetişmek zorunda olan insanoğluna unutmak korkutucu veya sinir bozucu bir eylem gibi görünebilir. Direkt öyledir de diyebiliriz. Son teslim tarihleri, randevular, doğum günleri, öğrenmemiz gereken konular, belgeler,.. gün boyunca bir sürü bilgi ile karşı karşıya kalıyoruz ve doğal olarak yarısı aklımızdan uçup gidiyor. Fakat unutmak düşündüğümüz kadar kötü bir eylem değildir. Hayatta her zaman hatırlamak isteyeceğimiz anılar olmayacak. Bazılarını unutmak bizim faydamıza olacak. Hatta bazen unutmak ileride daha iyi yapmanı sağlar. Ayrıca unutacağını düşündüğün şeyleri not alarak kendin rahat hissedebilirsin. Dediğim gibi gün içerisinde bir sürü bilgi ile karşı karşıyayız ve bu bilgilerin bazılarını unutmamız gerekiyor. Tıpkı yorulmak da olduğu gibi bedenimize  ve beynimize güvenmemiz gerekiyor.

Asıl konumuz olan “Hayatınız boyunca hiç unutmamayı mı tercih edersiniz yoksa hiç yorulmamayı mı?” sorusuna gelirsek. Ben hiç unutmamayı seçerdim. Her ne kadar yorulmamayı seçmek daha mantıklı görünse de cevabım unutmamak olurdu. Eğer hiç yorulmasaydık yapabileceğimiz her şeyi yetiştirebilir ve istediğimiz her şeye zamanımız yeterdi. Bana göre de hiç yorulmamak daha avantajlı çünkü dediğim gibi unutmaya ihtiyacımız var. Fakat kendi kişiliğime baktığım zaman ben yorulmaya ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Bazen hayatın etkisine kapılıyoruz ve asıl amacımızı, yolumuzu kaybediyor. Çok iyi yaptığımızı düşünüyoruz. Fakat bedenimiz bizi bizden daha iyi tanıyor. Yorulduğum zaman bir yerde yavaşlamam gerektiğini anlıyorum ve yorulduğum zaman dinlenip düşüncelerim gözden geçirebiliyorum bu yüzden ben kendi açımdan yorulmaya ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Hiç bir şeyi unutmamayı istemezdim doğrusu çünkü ben bazı şeylerin geçmişte kalmasının daha yararlı olacağını düşünüyorum ama yorulmamak beni kişisel olarak daha çok etkilerdi.

 

(Visited 8 times, 1 visits today)