İklimin İnsan Karakteri Üzerindeki Etkisi

İklimlerin, hava koşullarının insanların üzerinde etkisi olup olmadığını tartışmak için öncelikle insanları sürekli olarak inceliyor ve çeşitli iklimlerde, kapalı, açık, güneşli, yağmurlu havalarda insanları inceliyor olmamız gerekir. Bunun için de iyi bir gözlemci ve insanları iyi tanıyan birisi olmamız şart. Benim gördüğüm, gözlemlediğim kadarıyla bu hadise kesinlikle gerçektir. Güneşli havalarda etrafınıza baktığınızda kuşlar, böcekler, yemyeşil bitkiler, kıpkırmızı güller, mor menekşeler görürsünüz. Bisiklet süren insanlar, açık renkli kıyafetler, masmavi gökyüzü… Kapalı, yağmurlu havalar ise aynı tütün ürünleri tüketen bir insanın akciğerleri gibidir; kapkara… Yağmurlu havalarda evden çıkasım gelmez, dışarı baktığımda az insan görürüm ve bu beni rahatsız eder. Neden bilmiyorum fakat yağmurlu havalarda genelde sokakta gezen insanların çoğu mutsuz, neşesizdir.

En azından ülkemizde, öğrenciler olarak yazın 3 ay tatil yapabildiğimiz için bizlere genelde hep yaz mevsimi daha iyi gelmiştir. Belki de tatil kışın olsaydı kışı daha çok sevecektik, kim bilir? Yazın tatil yapmayan, sürekli çalışan insanların bu durumda nasıl olduklarını gözlemlemek için dediğim gibi iyi bir gözlemci olmamız gerekiyor. Ayrıca çoğu arkadaşımda olduğu gibi bende de karlı havalarda evde oturup sıcak içecekler tüketme isteği de buna bağlı diye düşünüyorum. Açık havalarda içimden dışarı çıkmak, bisiklet sürmek, arkadaşlarımla gezmek gelirken kapalı havalarda hiçbir şey yapasım gelmiyor. Bunun üzerinde benim düşüncelerime göre okul hayatlarımızın, yaşam tarzlarımızın etkisi de büyük. Genel olarak soğuk havalarda insanlarda bir depresiflik sezdiğimi söyleyebilirim. Tabii ki konu üzerine yorum yapmak için önce başka ülkeleri, başka iklimleri dolaşıp gelmem, insanları devamlı olarak incelemem gerekir fakat kişisel görüşlerim, şimdiye kadar aklıma gelen düşüncelerim tamamen bu yönde. Yaşadığım şehir olan Ankara genel olarak soğuk bir şehir olduğundan insanlarda genel bir agresiflik sezdiğimi de söyleyebilirim. Bunun nedeni bu mudur yoksa değil midir ondan tam olarak emin olmamakla birlikte, ağırlıklı olarak bu nedenden olduğunu düşünüyorum. Denize yakın yerlerden yaşayan insanların yorumlarına baktığımızda şaşırtıcı gözlemler yapabiliriz. Bir arkadaşım Ankara’dan Antalya tarafına taşındı ve deniz kenarı bir şehirde yaşamanın onu duygusallaştırdığını, Ankara’daki depresifliğinin ve agresifliğinin orada baş göstermediğini söylüyor. Bu, bende büyük bir merak uyandırdı. Bu konu kesinlikle araştırılması, gözlemlenmesi gereken bir konudur diye düşünüyorum.

Sonuç olarak, iklimlerin, açık, kapalı havaların, güneşli, yağmurlu havaların insanlar üzerinde karakter değiştiren büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bunun yadsınamaz bir gerçek olduğunu savunuyorum. Kesinlikle üzerinde uzun araştırmalar yapılması gereken bir konu olduğunu ve üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum. Sizler de insanları bu yönden incelemelisiniz. Bazı noktalarda çok şaşırabileceğiniz gözlemler, çeşitli duyumlar alabiliyorsunuz. Antalya’ya yerleşen arkadaşımın dediğine çok şaşırdığım gibi, konuyu açtıkça, derinlere indikçe farklı, daha şaşırtıcı gariplikler gözlemleyeceğime eminim. Fakat bunun için iyi bir gözlemci olmanız da gerek.

(Visited 1.081 times, 1 visits today)