İKLİMLERİN ETKİSİ

Hayatta her şey insanları etkiler. Aile hayatı, arkadaşlar hatta günler bile. Ama daha önemli bir faktör var: iklim.

psikoloji ile ilgili görsel sonucu

Bilindiği üzere iklimler her yerde farklıdır. Mesela Londra sürekli yağışlıdır, Roma’da tipik Akdeniz iklimi görülür ve Dubai’de çöl iklimi görülmektedir. Peki buralarda yaşayan insanların yaşantıları ve psikolojileri aynı mı? Tabii ki hayır. Hatta ben aynı ortamdaki kişilerle bile aynı psikoloji sahip olmadığımı düşünüyorum. Yapı gereği olarak insanlar farklı olduğu için iklim de psikoloji olarak büyük etki yaratmaktadır.   Bununla ilgili bir karşılaştırma yaptığımızda insanların barınma yerleri (evleri), giyinişleri, sosyal hayatları, kültürleri bu kavramlara göre şekillenir.

londra yağmur ile ilgili görsel sonucu

Yağmurlu havalar bazılarına yeni bir başlangıcı çağrıştırırken bazılarına depresyonu çağrıştırır. Dubai’de yaşayan birinin yağmurlu havaya olan tepkisi ve hisleri doğal olarak Londra’da yaşayan bir kişininkine göre daha farklı olur. Çünkü Londra yılın büyük bir kısmı yağmurludur. Ama Dubai’de yağış neredeyse hiç yoktur.

roma ile ilgili görsel sonucu

Dondurucu ayazlar Rusya’da yaşayan kişiler için ne kadar normalse Bangkok’da (Tayland) yaşayan birinin Rusya’nın onu Kutuplara gitmiş hissi vermesi çok doğaldır.

moskova kar ile ilgili görsel sonucu

Düşündüğümüzde herkesin farklı olduğunu ve o kişilerin üzerinde etkilerin var olduğunu fark ediyoruz. Bu etkileri daha genel olarak düşündüğümüz zaman da en çok etkileyen faktörün iklimlerin olduğu ortaya çıkmaktadır.

(Visited 201 times, 1 visits today)