İklimlerin Ruh Halleri

İklimlerin günden güne kötüye gittiği bir dönemde yaşıyoruz. Gün geliyor bir sabah hava 20 dereceyken akşamına kar yağmaya başlıyor, yaz ve bahar aylarında havalar oldukça soğuk ve hatta bazen karlı oluyor tıpkı şu anda da olduğu gibi ya da kış aylarında bir de bakmışsınız hava günlük güneşlik. Anlayacağınız gidişat hiç de iç açıcı gözükmüyor. 

Dengesiz olan hava koşulları insanların ruh hallerini tıpkı kendisi gibi dengesiz yapıyor. Aslında bu dengesizlikteki suçlu iklimler değil. Ortada tek bir suçlu var, o da bizleriz, yani insanoğlu. Eğer bizler doğaya karşı bu kadar hoyrat olmasaydık düzenimiz olması gerektiği gibi olacaktı. Yani aslında şu anda bir kısır döngü var. Bizler doğanın dengelerini bozdukça bizim de ruh halimiz bozuluyor bu ruh haliyle tekrardan doğaya sarıyoruz yine yeni yeniden doğa da bizlere bir karşılık veriyor, başka bir deyişle vermek zorunda kalıyor ve bunun bir sonu yok. Aziz Nesin’in dediği gibi “Kirli çevre insanın ruhunu kirletir, kirli ruhlar çevreyi kirletir”.  Aslında bu söz içinde bulunduğumuz durumu basitçe açıklıyor. 

Gelelim insanların psikolojisinin nasıl etkilendiğine. Havaların insanların hal değişimlerine etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Örneğin genellikle çoğu insan havalar sıcakken, güneş tepede parıldarken, artık tatile gitmeye çok az bir süre kalmışken ve kuşlar ağaçların üstünde sabahın erken saatlerinde cıvıldaşırlarken çok daha mutludur. Hatta kimisine göre daha küçük sebepler vardır bahar ve yaz aylarını sevmeleri için. Kimisi artık dondurma yiyeceği için, arkadaşlarıyla daha sık görüşeceği için mutludur mesela. Lakin bu demek değil ki herkes yazı seviyor. Tabii ki bu tarz havalardan haz almayanlar da var. 

Anlattıklarıma bakacak olursak sıcak havaların hiç kötü yanı yok. Ancak hayır. Özellikle okula, işe gidenler için tam bir işkenceye dönüşebiliyor. Genelde insanlar güzel havalarda dışarı çıkmak istedikleri için okulda ya da işte olmak tam bir işkence. 

Diğer hava şartlarına bakacak olursak yani soğuk, yağmurlu, karlı kış veya sonbahar günleri. İnsanların bu tarz havaları sevmeleri için birçok sebep var. En bilindikleri şöyledir: sıcak havaların çözümünün bulunmadığını düşünenler var fakat soğuk havalardan bir şekilde korunabiliyoruz. Gerek battaniyeyle gerekse sobalarla. Karı bir keyif olarak düşünenler var, yere beyaz bir tane düşse hemen dışarıya çıkarlar. Daha romantik bir atmosfer oluştuğunu düşünenler ve sırf kestane yiyecekleri için bile sevenler var soğuk mevsimleri.

Tabii soğuklarda sabahları kalkmak tam bir zulüm. Hele ki erken saatlerde. O sıcacık yatağınızı bırakıp, kapkaranlık bir güne uyanmak gerçekten de çok zor. İnsanın hiçbir şey yapası gelmiyor. 

İyi ruh halleri, daha mutlu bir hayat ve en önemlisi aydınlık bir gelecek için şu anki hayatımızın değerini bilelim. Unutmayın siz doğaya iyi bakıp kollarsanız doğa da sizi aynı şekilde koruyup kollar. 

(Visited 28 times, 1 visits today)