İleriye Bakmak

İnsanlar ve diğer canlılar yaşamları boyunca ileriye bakıp gelecekte olacak ve olmayacakların hesaplarını yaparlar. Bir problem karşısında o anda neler yaptığımızdan dersler çıkarırız ve olacak ve olmayacaklarımıza not ederiz. İnsanlar ise para kazanmaya başladıktan sonra elindekileri kaybetmemek ya da daha çok kazanmak için gelecekle adeta mücadele eder.

Eğer bir insana iyi bir şeyler yapması için şans geliyorsa o şansı kullanan kazanır. Gelecek ise o kadar karmaşık ve içinden çıkılmazdır ki varsayımlar ve ihtimallerle asla aşamazsınız . Bu yolda çoğu bilim insanlarının dediği gibi en iyi yol gösterici bilimdir. Bunun içinde kendi çıkarlarımız için insanlığın ve bilim tarihinin gelişmesini engellememeliyiz. Tek düşüncemiz ileriye bakmak ilerde olacak ve olmayacakları belirlemeliyiz. Bilime yapacağımız her bir katkı bize gelecekte bir hazine olarak geri gelecektir. Bu bilgilere örnek olarak Osmanlı Padişahlarını gösterebiliriz.

      Dünyada konuşulan tüm insanların bize ve geleceğe katkısı olmuştur, konuşulup unutulan insanların ise sadece kendilerine faydası olmuş ve gelecek için bir şey yapmamışlardır – belki olan bir şeyi de bozmuş olabilirler- İnsanlar genellikle bu ikisi arasında kalırlar para mı gerçek başarımı. Ama kimse başarının zamanla birikip para olacağını düşünmemiştir ya da işini garantiye almaktadır parayı seçerek. Buluşlar ve düşünceler devletler üzerinde de iyi ve kötü olarak değişiklere yol açmıştır. Bu alanda Osmanlı Padişahlarını örnek göstermemizin nedeni ise zamanında kurdukları kararlar ile inanılmaz işler başarmış olmalarıdır. Bunlardan başka bir kahramanda tereddütsüz Mustafa Kemal Atatürk’tür. Tarih sayfalarında, kendisinden yaptığı kritik hamleler ve ileri görüşlülüğü hakkında bolca şey yazmaktadır.

          Bunu ise şu sözü kesinlikle açıklıyor ” Eğer bir gün benim sözlerim bilime ters düşerse bilimi seçin.” Sadece savaş alanlarında değil Türk milletine verdiği bilgiler ve kendine için aldığı karalarda da görebiliyoruz. Bu bilgiler ışığında insanlara düşen de çok bellidir daima araştırıcı olmak doğruyu savunmak ve hak yememektir. Bir doktor, bir mühendis ya da bir muhasebeci kendini değil şuanda aldığı kararlarla geleceği düşünmelidir. Dünyaya yapılabilecek en güzel şey ona bir şey katmaktır.

       Bu neticelerden dolayı bir doktor kendi parsını değil geleceği düşünmesi gerekiyor. Kansere çare bulmak insanların ileride kanserden dolayı ölmeyeceği anlamına gelmektedir ve düşündüğümüz de onu siz buldunuz. Belki bu tedavi yöntemi beraberinde bir çok tedaviyi de içinde barındıracak ve başka hastalıklarda artık engel olmayacak. Belki onu da siz bulursunuz.

(Visited 27 times, 1 visits today)