İletişimde Karmaşa

 

İnsanlar arasında iletişim kopukluklarından ya da birçok farklı sebepten kaynaklanan anlaşmazlıklar oluşabilir. Asıl önemli ise olan bu anlaşmazlıkları nasıl çözdüğünüz, olaylara nasıl bir yaklaşım sergilediğiniz ve bu karmaşayı çözmek için ne kadar çaba sarf ettiğinizdir.

Bazı insanların aksine benim düşüncem herkesle aramızın iyi olması gerekmediğimi yönünde. Eğer bir kişiyle aynı anlaşmazlıkları tekrar tekrar yaşıyorsak ve bu olayların bize ruhsal ya da fiziksel herhangi bir zararı olmasına rağmen hala karşımızdakine yeni bir şans tanımaya çalışıyorsak bu kendimize tekrar zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır. Ayrıca herhangi bir insanla kurduğunuz ilişkide sadece siz aranızın bozulmaması için veya karşı tarafı üzmemek için çabalıyorsanız benim tavsiyem aranızı iyi tutmaya çalışıp kendinizi ve enerjinizi tüketmeyin. Sizin değerinizi bilen, yeri geldiğinde hatasını kabul edebilecek, sizinle olan ilişkisinin pozitif kalması için çaba gösteren insanlarla bağ kurun. Ayrıca kurduğunuz iletişimde siz de bu anlattıklarımı uygulayan kişi olmak için adımlar atın, her şeyi karşı taraftan beklemek de tabii ki yanlış olur.

Bazen öyle durumlar vardır ki ilişkinizi öylece kesip atamazsınız. Mesela aileniz, ailenizle bağlarınızı öyle birdenbire koparamayacağınız gibi aynı zamanda aranıza mesafe koymanız da oldukça zordur. Öncelikle yaşadığınız anlaşmazlıkları ailenizle konuşarak çözmeye çalışırsınız fakat kimse kimseyi anlamaya çalışmayıp herkes sadece kendi düşüncelerini karşı tarafa empoze etmeye çalışırsa bir süre sonra herkes kendini dinlettirmeye çalışır, sesler yükselir, gerilim artar ve bir çözüme varılamaz.

Eğer bir ilişkide iki taraf da durumun farkındaysa ve düzeltmek için çabalıyorsa ancak bir türlü ortak bir noktada uzlaşamıyorsa profesyonel bir yardım alınabilir. Örneğin, psikologla görüşülerek farklı perspektiflere ve önerilere başvurulabilir. Bazı insanlar ise başka bir yöntem olarak aile içi karmaşalarını çözmek için televizyonda yayınlanan programlara katılmayı tercih ediyor. Neden sorunlarını televizyonda onları izleyen ve eleştiren İletişim Nedir? İletişim Neden Önemlidir? İletişim Türleri Nelerdir? - Branding Türkiyemilyonlarca seyirciyle beraber çözmeye çalışıyorlar bilmiyorum ama eminim ki kendilerince mantıklı sebepleri vardır. Belki de çaresizlerdir ve son çare olarak bunu da denemek istemişlerdir. Fakat bana soracak olursanız bu benim tercih etmeyeceğim bir seçenek sonuçta ailenizle olan tüm özel yaşantınızı tanımadığınız milyonlarca insana açıyorsunuz. Daha da önemlisi gerçekten ne yaşadığınızı anlamadan sizi eleştirmelerine olanak sağlıyorsunuz. Tabii ki sorunları çözmek için etkili olabilir fakat ben izleyenler için de zararları olduğunu düşünüyorum. Örneğin bu programları izleyen bir çocuk kendini oradaki insanlarla özdeştirebilir ve davranışlarında değişiklikler gözlemlenebilir. Normalde yapılması yanlış olan bir davranışı o yaptıysa ben de yaparım algısıyla örnek alabilir. Yani kısacası ben bu yöntemin olumlu yönlerinden çok olumsuz yönlerinin olduğunu düşünüyorum.

Sonuç olarak bence problemlerimizi önce kendi içimizde daha sonra anlaşamadığımız kişilerle çözmeye çalışmalı ve en son olarak da karşı tarafla uzlaşmaya varamazsak profesyonel bir yardım almalıyız.

(Visited 90 times, 1 visits today)