İlginç Bir Gün…

Onunla tanışmamın bütün hayatımı değiştireceğini bilmiyordum. Aslında her şey şöyle başladı:

Bir gün okulda arkadaşım Umut ile beraber soyunma odasına gidiyorduk. Soyunma odasından içeri girince yerde yatan, bizim yaşlarımızda bir çocuk gördük. Çocuk sanırım kafasını demire vurmuştu. Ben hemen dolaptan su alıp getirdim. 5,10 dakika sonra çocuk kendine geldi. O sırada çocuğun üstündeki kıyafetler dikkatimizi çekti. Çocuk Osmanlı kıyafeti giymişti. Başında da bir sarık vardı. Çocuk:

_Geldik mi?

_……….

_ Of başım

Önce üstünü düzeltti sonrada yerdeki sarığını kafasına taktı. Sonra bize dönerek konuşmaya başladı:

– Benim adım Ömer. Beni, bu yüzyıla hocam gönderdi. Bir görev için buradayım. Peki sizin adınız ne?

Ben dayanamayarak adımızı söyledim. Umut ise şoktaydı. Tek kelime edemedi. Bir müddet sonra konuşmaya başladı:

-Sen kimsin, buraya nasıl geldin, ne görevi, hocan kim?

Ömer sakin bir şekilde cevap verdi:

-Ben Ömer, buraya hocam ve pusula sayesinde geldim, hocamın adı İzzetin Efendi, görevim benim yaşadığım zamanda yani 16. yüzyılda çalınan haritayı bulup onu benim zamanıma geri götürmek. Bunu da pusula sayesinde yapacağım. Ayrıca sadece 3 günümüz var ,3 gün içerisinde geçit kapanacak.

Biz ona pek inanmadık aslında ama pusulayı gösterince ikna olduk. Ayrıca Ömer  bunu hiç kimseye söylemememiz gerektiğini söyledi. Bizde bu üç gün boyunca Ömer’in bizim evde kalmasına karar verdik. Anneme de Ömer’in misafir öğrenci olduğunu birkaç gün içerisinde gideceğini söyledik. Okuldaki öğretmenlere ise Ömer’in 23 Nisan kutlamaları için geldiğini söyledik.

Bir gün kantinde otururken Ömer kimsenin göremeyeceği bir şekilde pusulayı cebinden çıkardı ve üstündeki görüntüye baktı. Görüntü biraz bulanıktı ama neresi olduğunu anladık. Görüntü müzik odasını gösteriyordu. Hep beraber müzik odasına gittik. İçeri girince bizi Zeynep Öğretmen karşıladı. Ömer sessizce haritanın çekmecede olduğunu söyledi . O sırada Umut,  Zeynep Öğretmen ile konuşmaya başladı.

Ben ve Ömer de çaktırmadan haritayı çekmeceden aldık. Sonrada izin isteyip dışarı çıktık. Haritayı bulduğumuz için sevinmiştik. Sonra Ömer geçidin on dakika sonra kapanacağını söyledi. Biz de Ömer’le vedalaştık. Sonra bir anda kayboldu. O günden sonra Ömer’i bir daha göremedik. Bu yaşadığım olayı asla unutmayacağım.

(Visited 159 times, 1 visits today)