İlginç Labirent Yarışması

Bir gün Murat ve Arda adlı iki yakın arkadaş bir yarışmaya katılmaya karar verirler. Bu yarışmanın adı ise “Aynalı Labirent Yarışması” idi. Demir ve Kaan birlikte bu yarışmaya katılmaya karar verirler. Nedeni ise ikisi de çocukluk arkadaşıdır ve ikisi de labirentlere ilgi duymaktadır. Bu yarışmaya özel bir ilgilerinin olmasının sebebi ise labirentin aynalı olması idi. Daha önce hiç böyle bir labirent görmemişlerdi. Normal labirentleri çok iyi bilmelerine rağmen bu aynalı labirentin onları zorlayacağı onların tabii ki hiç aklına gelmedi.

Yarışmaya katılmak için ailelerinden izin aldılar ve yarışmaya kaydolma işlemlerini başlattılar. Kaydolma işlemleri bitince ikisinin de yarışmaya katılabileceği söylendi. İkisi de bu duruma çok sevindiler. Daha önce hiç görmedikleri bir labirentte birlikte olacaklardı. Onların düşüncesi böyleyken yarışma kurallarını okuduklarında gördüler ki her yarışmacı tek başına yarışacaktı. Aynı labirentte olacaklardı fakat birbirlerine yardım etmeleri yasaktı. Bu duruma çok üzüldüler. İkisi birlikte çok iyi bir takım oluşturduklarını biliyorlardı fakat bu yarışmada bunu kullanamayacaklardı. Sonradan yarışmayla ilgili daha önemli bir şey öğrendiler. Labirent sadece aynalı değil, aynı zamanda da aynalarının yön değiştirme özelliği de varmış. Bunun işi çok zorlaştırdığını düşünerek biraz korktular. Bu değişim olayının işi çok zorlaştırdığı da bir gerçekti aslında. Yani yanılmıyorlardı. Korkmaları gerekiyordu.

Yarışma günü gelince ikisi de gergindi. Hayatları boyunca hiç böyle özellikler taşıyan bir labirent görmemişlerdi, üstüne bir de bu labirentin içine gireceklerdi. Gergin olmaları normaldi. Aileleri onlara şans diledi. Girmeden önce birbirlerine baktılar. Birbirlerine şans dilediler ve ayrı kapılardan labirente girdiler. Artık labirentin içindeydiler. Etraf biraz karanlıktı. Yine de net bir şekilde olmasa bile görebiliyorlardı. İlerlemeye başlamadan önce Murat etrafını dikkatlice inceledi. Yardım edebilecek bir şey bulamayınca ilerlemeye başladı. Arda ise direk ilerlemeye başlamıştı. Murat’tan biraz daha gergindi. Bir kademeye kadar ikisi de gayet iyi ilerlediler. Sonra labirent değişmeye başladı. Murat’ın gitmek istediği yol kapandı, onun yerine farklı iki yol açıldı. Arda’nın ise seçme şansı yoktu. Ona sadece bir yol açılmıştı. Diğer yol ise kapanmıştı. İkisi de devam etti ve bir yerde tam yan yana gelecek gibi oldular. Yan yana gelemediler fakat aynadan birbirlerini gördüklerini sandılar. Birbirlerine yardım edebilmek için koştular fakat hiç yan yana gelemediler. Meğer zihinleri onlara bir oyun oynamış. Sonra Murat soluna, Arda sağına bakınca ikisi de bir çıkış kapısı gördü. Labirentte tek bir çıkış yoktu yani. Gördüklerinde labirent değişmeye başlamıştı. Bunu anladıklarında ikisi de depar atarak son saniye kapıya ulaşabilmişti. Her şey çok hızlı gelişmişti. Çıktılar ve dışarıda birbirlerini gördüler. El sıkışarak birbirlerini tebrik ettiler. Aileleri hemen çıkışta bekliyorlardı. Onlar da Murat ve Arda’yı görünce çok sevindiler.

Bu olaydan sonra kendilerini daha cesur hissettiler. Bundan sonra daha az korkacaklardı. İlk defa böyle bir labirent gördüler fakat içinden çok iyi bir şekilde çıktılar. Yarışmanın ödülünü de aldılar fakat onlar için asıl ödül hayatlarında böyle bir şey deneyimlemeleriydi. Aileleri bu durumla çok gurur duydular.

(Visited 4 times, 1 visits today)