İlkel Yaşama Dönüş

Teknolojinin olmadığı bir dünya düşünebilir misiniz? Bence dünya çok daha kötü bir yer olurdu. Bir yerden başka bir yere yürüyerek veya eskisi gibi eşek ya da at üzerinde giderdik. Bu da çok uzun saatler alırdı. Çok yorulurduk. Okula giderken aştığın dağları, kayaları, dereleri görebiliyorsun. Yolda, bir ağacın altında dinlenen bir teyzeyi görebiliyorsun.

Telefon, internetin olmadığını düşünün. Haberleşmek için duman kullanıyorsunuz. Duvarlara ağaçtan çiçekten kazıdığın kök boyalarla çizimler yapıyorsun. Ya da bir haberci yolluyorsun atla yolculuk yapan. Haberi o kadar uzak bir yere gönderiyorsun ki alacak olan kişi çok yaşlanmış  hatta ölmüş bile olabilir .Mesela haberci bir kasabadan geçiyor. Dere kenarında çamaşır yıkayan kadınları, onların üzerindeki rengarenk çiçekli şalvarları, başlarında başörtüleri. Yanlarında çocukları derede oyun oynuyorlar. Kendi babanızın işe yürüyerek gittiğini, annenizin samandan yapılmış süpürgesiyle evi süpürdüğünü, suyu bahçedeki kuyudan çekip eve taşıdığınızı bir düşünün.

Bir nehrin bir ucundan diğer ucuna geçebilmek için teknolojiilkormandan topladığınız dal parçalarıyla bir sal yaptığınızı düşünün. Kim bilir ne kadar vaktinizi alır. Bir de o yaptığınız salla karşıya geçerken akıntıya kapılmaktan son anda kurtuluyorsunuz.

Yemek pişirmek için ocak, tüp, doğal gazve elektrik olmayacak. Sadece ilkel yollarla ağaçtan oyduğunuz  kapların içinde yemeği pişirebiliyorsunuz.

Fabrikalar yok. Üretim makinalarla yapılmıyor. Her şey insan eliyle, ilkel bir şekilde üretiliyor. Tarlada öküzle, sabanla çiftçilik yapan çiftçiler var. Buğday tarlalarında çalışıyorlar. Bir temmuz günü cehennem sıcağında, kızgın güneşin altında terden üstlerindeki kıyafetler sırılsıklam olmuş sarı buğday başaklarını toplayan çiftçiler var.

Telefon, televizyon yok. Evlerinin önündeki bahçelerinde sek sek oynayan, top oynayan, ip atlayarak eğlenen çocuklar var. Akşam vakti lamda olmadığı için bir mum ışığının altında, genç bir kız kitap okumaya çalışıyor. Bir öğrenci ders için gerekli bilgileri bulabilmek için şehir merkezindeki kütüphaneye yürüyerek 3 saatte gitmesini, dönüşte havanın karardığını ve hızlı adımlarla eve yetiştiğini düşünün. Ailesine haber veremiyor.

 

Teknoloji olmayınca savaşlar eskisi gibi at üstünde kılıçla, baltayla, mızraklarla ilkel aletlerle yapılıyor. Öbür yandan teknoloji olmayınca hava temiz olur. Su kaynakları temiz olur. Sudaki canlı çeşitliliği ve bolluğu artar. Havayı masmavi ve tertemiz hiçbir kirlilik olmadan, denizleri, okyanusları binlerce balıkla görebiliyorsunuz.

Doğal besinleri tükettiği için insanlar da daha sağlıklı olurdu. Bahçede oynayan yanakları pespembe, sağlıklı çocuklar var. Sağlık alanında teknolojik aletler ortadan kalkacağı için ölümler artacak. Laboratuvarlar olmadığı için ilaç üretilemiyor. Bitkilerden, ağaç gövdelerinden, tohumlardan ilaç yapılıyor. Ağaç gövdesinden merhem yapıp bir dedenin kırılan kemiğine sarmaya çalışıyorlar.

Kısacası teknoloji günümüzde herkesin de içinde olduğu, gündelik hayatımızda bizlere çok yardımda bulunan bir imkan. Yani teknoloji olmayınca hayatımız zor ve sıkıcı oluyor.

(Visited 33 times, 1 visits today)