İlköğretimde Tarım Dersleri

Merhaba, ben Beren ve bu ay sizlerle birlikte yapmaktan çok zevk aldığım bir hobimin, ilköğretim dersliklerinde çocukların çevre bilinci kazanmaları için uygulanması hakkındaki görüşlerimi sizlerle paylaşacağım!

Evet bu hobi ”tarım”. Ben çok küçük yaştan beri bahçemizde her yıl meyve ve sebzeler yetiştiririz. Her yıl mayıs ve nisan aylarında çapa yapar, yabani otların köklerini temizler, aldığımız domates, biber, patlıcan, roka, nane, semizotu, marul, patates, soğan gibi fidelerimizi diker ve sonra da ilk can sularını veririz. Bütün yaz boyunca sulayarak onları büyütür, toplar ve yeriz. Bunları kendi emeğinle yetiştirince çok heyecanlı bir duygu oluyor son aşama. Hem de bu tür sebze ve meyveler ve tarım süreci hakkında birçok bilgi ediniyoruz. Ayrıca bahçemizi de ağaçlandırmak için bu yıl ağaç fideleri ve bir sürü çiçek de dikmeye başladık ve bunun sonucunda tabi ki çevre bilinci de kazanıyor insan. Ağaçların bize sağladığı faydalar ve doğa hakkında bir çok bilgi ediniyoruz. Bu bilincin erken yaşta kazanılması çok önemli, bu yüzden ilköğretim dersliklerinde bu bilincin kazanılması da çocuklar ve daha yeşil bir gelecek için çok önemli. Ayrıca ana derslerden sonra eğlenerek öğrendikleri, heyecanlı, çocuklara da motive aşılayan bu dersin, onları çok mutlu edeceğine ve en sevdikleri derslerden biri olacağına inanıyorum. Bu yüzden böyle bir ders olsaydı gerçekten harika olurdu!

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Bir sonraki blogumda görüşmek üzere!

(Visited 16 times, 1 visits today)