İmkansız Değil

‘’İmkansız nasıl birinci olayım? Baba gerçekten mi? Birinci olamam. ‘’

Bu cümleyi birinci olamayan herkes en az bir kere telafuz etmiştir. Ben de bu cümleyi çok kez söyledim fakat her zaman söylerken hata yaptığımız bir şey var.

İmkansız. Son 2 aydır bunu düşünüp duruyorum. Benimle yanı yaşta aynı dersleri izleyen ve aynı okula giden biriyle neden başarımız aynı olamasın ki?

İmkansız mı? Bir daha düşün.

Diyorsanız ki ben öyle bir imkansızlıktan bahsetmiyorum. ‘Ben daha önce yapılamamış şeylerin yapılmasından bahsediyorum.’ O zaman  size daha güzl bir cevabım var. Biz insanlar 12 Nisan 1961’e kadar uzaya çıkmanın da imkansız olduğunu düşünüyorduk. Sonra Yuri Gagarin ve NASA görevlileri bize imkansız diye bir şeyin olamayacağını hatırlattı. İmkansız mı? Bir daha düşün.

‘İnsanların 100 metreyi 10 saniyeden az sürede koşmsı imkansızdır.’ Derdi belki de Usain Bolt 9.64 sn rekorunu kırmadan önce.   Her zaman bilinenden iyisine rastlayacağız. Her zaman bizim mümkün olamaz dediğimiz şeyi yapan bir insan bize gelip ‘İmkansız mı? Bir daha düşün.’ diyecek.

Ya da diyecekler ki Türkiye’den bilim insanı çıkması imkansız. Oradan bir ses gelecek tam imkansız diyenlerin üstünden. Ses Aziz Nesin’in sesi olacak ve diyecek ki;‘İmkansız mı? Bir daha düşün.’

 

Ben her zaman kendime inanmadım ama hiçbir zaman bunu yapamam demem artık. Bunu da büyüdükçe farkediyor aslında insan. ‘İmkanın Sınırlarını Görmek İçin, İmkansızı Denemek Lazım..!’ bu sözü gördüğümde dank etti bana aslında her şey. ‘İmkansız mı? Bir daha düşün.’

Babam benim idolümdür ve ben her zaman onun gibi bir insan olmak istemişimdir. Aslında her zaman bilirdim onun küçüklük hikayesini ve nasıl imkansızlıklar içinde büyüdüğünü. Öyle yerlerden şuanki mesleğine erişti. Benim önümde böyle bir örnek varken benim imkansızlık diye bir şey olmasını Kabul etmem ayıp olurdu doğrusu. Konusu gelmişken babamın hikayesini anlatayım.   Babam Ankara’da çok fakir bir evde çocukluğunu geçirmiş, evleri iki oda bir salonmuş ve evlerinden hiç misafir eksik olmazmış. Babaannem ve büyükbabamın anlattığına göre babam misafire merhaba deyip kendini odasına kitler ders çalışırmış. Bu imkanlarla Atatürk Anadolu Lisesini kazanmış fakat büyükbabamın sığ düşünceli arkadaşları ona o liseye gönderme zengin çocukları arasında ezilmesin demiş ve büyükbabam babamın elinden alımş bu imkanı. Bir an önce meslek lisesini bitirsin de meslek sahibi olsun diye meslek lisesine göndermiş babamı. Babam durur mu hırsı hiç bitmezmiş. O üniversite sınavında meslek lise çıkışla 9000. olmuş. Üniversetede Hacettepe elektrik elektroniği kazanmış. Şimdi Aselsanda müdür olarak çalışıyo. Umarım ben de onun gibi bir mühendis olabilirim. ‘İmkansız mı? Bir daha düşün.’

 

Özet olarak bana bu dünyada hiç kimse imkansız diye bir şey olduğuna ikna edemez. O yüzden imkansız mı? Bir daha düşün bence sen önce.

 

 

 

(Visited 67 times, 1 visits today)