İmkansız Değil

Onunla tanışmamın bütün hayatımı değiştireceğini bilmiyordum. Sanırım biraz hızlı bir giriş yaptım. Herkesin olduğu gibi benimde bir idolüm var.  Sanırım ondan biraz bahsetmemin zamanı geldi. İdolü olduğum kişinin tasarımları gerçekten ağzı açık bırakacak bir güzellikte. Zaten çoğu ünlünün  bu görkemli kıyafetlerini bu butikten satın alıyor.

Ben de herkesin olduğu gibi bu butiktin giyinmeyi çok ama çok fazla istiyorum. Ama durumumuzun buna yetmiyor. Başta babamın bunu söylediğinde vazgeçmem gerektiğini düşünmüştüm . Ama olmadı imkansız bir şeyin hayalini kurmaktan vazgeçemedim, olmadı…Daha sonra para biriktirmek aklıma geldi ama hesaplarıma göre bu parayı biriktirmem  yaklaşık 7 yıl kadar sürecekti. Bu gerçekten çok uzun bir süre . Benim bir b planım daha vardı kendi butiğim. Yaşımın bunun için yeterli olmadığını öğrenince hayallerim bir nebze suya düşmüş olabilirdi . Ama bu vazgeçeceğim anlamına da gelmezdi. Ablamın yardımıyla bir sosyal medya hesabı oluşturduk. Bu hesap kombin önermek içindi benim yaşımda ki kız çocuklarının yararlanmaları için. Dolabımda ki parçaları tek tek kombinledim. Bu  bazen çok yorucu oldu . Ben bu kadar hızlı beklemiyordum ama insalar hesabıma çok fazla etkilişim de bulundu. Hatta öyleki idolüm bile takip etmeye başladı sayfamı. Evet 1 yıl sonunda hayalime ulaşmıştım. Aldığım mesajda idolüm olduğu kişinin reklam teklifiydi. Annemleri kolayca ikna ettim.Ve mesaj geldikten bir ay sonra mankenlik yapmaya başladım .

Her ne olursa olsun hayallerinizin peşinden koşun…

 

(Visited 159 times, 1 visits today)

İmkansız Değil!

Dünyamız, evimiz, gezegenimiz birçok sorunla boğuşmakta. Hepsi birbirinden önemli olan bu sorunlar iki kategoriye ayrılabilir, bu kategoriler şunlardır: beşeri unsurlarla ortaya çıkanlar ve doğada oluşanlar. Bazı insanlar bu sorunların artık çözülemeyeceğini düşünmekte. Evet, kısmen de olsa haklı olabilirler. Çünkü tek bir kişi olarak düşünürsek bu değişim neredeyse imkansızdır. Lakin görmekteyiz ki pek çok insan olarak bir araya gelip problemlerimizi çözmeye çalışırsak gezegenimiz çok daha yaşanılabilir bir yer olabilir. Peki şimdi, dünyayı değiştirmek imkânsız mı? Bir daha düşün.

Küresel ısınma, yeryüzünün her köşesinde endişe uyandırır. Kendisi tehlikeli olduğu gibi sonuçları da pek rahatlatıcı değildir. Buzların eriyip deniz seviyesinin daha da yükselmesi bunlardan sadece birisidir. Bu da okyanusun ve denizlerin yerleşim alanlarımızı işgal etmesine ve insanların evlerini, hatta canlarını kaybetmelerine sebep olur. Peki her insan karbon ayak izini düşürmeye çalışsa daha iyi olmaz mıydı? İmkânsız mı? Bir daha düşün.


Hayal edin, siyahi bir insan olarak doğuyorsunuz. Başarılı ve iyisiniz. Ama sırf ten renginizden dolayı hakaretlere maruz kalıyorsunuz. Irkçılık, yüzyıllardır farklı insanların haklarını ve canlarını ellerinden almakta. Özellikle siyahi insanların azımsanamayacak kadar çok olduğu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ırkçılığın son yıllarda artmasıyla tepkiler de büyük oranda artmıştır. Bana sorarsanız, insanlar siyahi olduğu için ayrımcılığa uğramamalıdır çünkü kendileri seçmediler. Ünlü bilim insanı Einstein’ın bu konuda iki sözü vardır: Birleşik Devletler ‘de beyaz insanlarla siyahi insanlar arasında bir ayrımcılık söz konusu. Ama bu ayrımcılık siyahi insanların değil, beyazların yarattığı bir hastalık. Bu konuda sessiz kalamam.” ve “Kendimi sadece bir insan olarak görüyorum. Irkçılık, çocukluk hastalığıdır. İnsanlığın kızamığıdır.” demiştir. Ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı önlemler alırsak ve insanları bu konu hakkında bilgilendirirsek artık bu sorun daha az rahatsız edici olmaya başlar ve neredeyse yok olabilir. İmkânsız mı? Bir daha düşün.


Üstelik sadece dünyanın sorunları değil, kendi sorunlarımızı da istediğimiz zaman yok edebiliriz. Nasıl mı? Yeterince iyi bir plan yaptıktan sonra planı uygulayıp sonucunu görerek. Kendi hayatımdan bir örnek verecek olursam önceden Kiril alfabesini okumakta zorlanıyordum dolayısıyla Rusça dilinde çok başarılı değildim, sonra bir plan yaptım. Bir hafta boyunca farklı Kiril alfabesinin farklı seslerini öğrenerek hepsini ezberledim. En son aşamaya geldiğimde ise artık hepsini zorlanmadan okuyabiliyordum. Yani istersek her şeyi başarabiliriz, sadece imkânsız olmadığını bilmemiz lazım. İmkânsız mı? Bir daha düşün.

(Visited 8 times, 1 visits today)