İmkansız Diye Bir Şey Yok!

İnsanlar ikiye ayrılır: birinci gruptaki insanlar; kendilerine güvenip , hayallerini gerçekleştirmeye çalışırlar. İkinci gruptaki insanlar ise hedeflerini hiçbir zaman gerçekleştiremeyeceklerini düşünüp ,bu hedefin imkansız bir istek olduğunu düşünürler .Eğer sen de ikinci gruba dahilsen ; aşağıda yazdığım, bütün zorluklara karşı pes etmeyen insanların hikayelerini oku ve imkansız mı? Bir daha düşün.

Klasik müziğin en iyi sanatçılarından birisi olan Ludwig Van Beethoven , bu konuya verilebilecek olan en iyi örneklerden biridir .Henüz 28 yaşındayken işitme problemi yaşamaya başladı ve ileriki zamanlarda işitme duyusunu tamamen kaybetti .Ama bu hastalık Beethoven’ ın müzik aşkını durdurmaya yetmedi .Çoğu kişinin ,onu tanımasına sebep olan 9. Senfoni Orkestrasını sağırlık döneminde yazdı ve bunun gibi bir sürü besteyi de  bu dönemde yazdı .Yıllar sonra Siroz Hastalığına yakalandı .Bu hastalık onu her ne kadar zorlasa da müzik çalışmalarına devam etti .Son nefesine kadar pes etmeden, müziğe aşk ile bağlanan bu adamı hatırla .Ve imkansız mı? Bir daha düşün.

Tom Whittaker .Bir kaza sonucu sağ dizinden aşağısını kaybetti ve hayatına protez bir bacakla devam etmek zorunda kaldı .Ama protez bir bacak ,onu en büyük hayalinden vazgeçiremedi .Yani Everest’e tırmanmayı .Tom protez bacağıyla 8 bin 848 metre yüksekliğindeki Everest’e tırmandı ve böylece Everest’in zirvesine ulaşan ilk fiziksel engelli oldu .Yani ,imkansız mı ?Bir daha düşün.

Rüzgarı dizginleyen çocuk : William Kamkwamba .Henüz 14 yaşındayken ailesinin maddi durumu yüzünden okula ara vermek zorunda kaldı .Ama William okumak istiyordu ve eski ilkokulundan kitap ödünç almaya başladı .William bir gün kitap kapağında rüzgar türbinleri betimleyen ,Amerikan ders kitabı  ”Enerjiyi Kullan” ı aldı .Kitabı okudu ve ailesine yardım etmek için yel değirmeni inşa etmek istedi .En başta kimse ; onun , bunu yapacağına inanmıyordu .Ama William kendine inandı , çok çalıştı ve sonucunda hedefine ulaştı .Bu yüzden ,imkansız mı? Bir daha düşün.

1998 yılında Atlantik Okyanusu’nu yüzerek geçen Ben Lecomte .73 gün boyunca 6400 kilometre yüzerek rekor kırdı .6400 kilometre sonunda ”Bir daha asla” diyen Lecomte fikrini değiştirdi ve Pasifik Okyanusu’nu yüzerek geçmek için hazırlıklara başladı .Lecomte hala pes etmedi sende etme ve kendine bunu söyle :İmkansız mı? Bir daha düşün.

Bu örnekleri vermekteki amacım , insanların zor şartlar altında pes etmeden başarabilecekleri şeylerdi .Onlar  bu kadar zor şeyleri ,zor şartlar altında yapabildiler .Çünkü kendilerine güveniyorlardı ve gerçekten istedikleri şey için savaşıyorlardı .Peki biz neden aynısını yapmayalım ?Sizden istediğim ,lütfen hayallerinizin peşinden koşun .Bu her şey olabilir : yeni bir dil öğrenmek , yeni bir spor yapmak , okul birinciliği vb. bunları elde etmek kolay olmayacak ama siz , çıkan zorlukların karşısında dik durduğunuzda ; bütün sorunlar son bulur ve hedefinize ulaşırsınız  .Benimle birlikte son kez tekrar edin : İmkansız mı? Bir daha düşün.

 

 

 

 

(Visited 30 times, 1 visits today)