İnan Yeter

Bildiğimiz üzere birçok kültürde bazı şeylerin uğursuzluk, kötü şans, kısmet kapama, kötü olaylara yol açma ve benzeri anlamları olduğuna inanılır. Bu bahsettiğim şeyler kimi zaman her hangi bir obje olabilirken kimi zaman sayı, hayvan, hareket ve daha nice çeşitli şey olabilir. Peki sizce bu kehanet veya inanış olarak adlandırılabilecek şeyler asıllı mıdır, yoksa tamamen şans eseri ortaya çıkmış bazı tesadüflerden mi oluşmaktadır?

Bana kalırsa bu durum biraz kafa karıştırıcı çünkü bakıldığında bir olay veya kötü bir hadise yaşanmamış olsa, eski toplumlar ve insanlar niye boşu boşuna bu bazı uğursuzluk getirdiği düşünülen şeylerin adını çıkarsın. Ama öte yandan da insanların inanmak istedikleri şeylere inandığı asırlardan beri bilinen bir gerçek olduğundan, aynı zamanda bir olay yaşandığında sırf suçluluk hissini azaltmak için başka bir objeye veya canlıya bir uğursuzluk yüklenmesi özellikle eski çağ koşularına da bakıldığında çok değişik bir durum değil ne yazık ki .

Ama benim görüşümce nasıl şuan da herkese göre bazı güzeli, olumluyu ve uğuru simgeleyen; kelebek, uğurböceği, çiçek, at gibi şeyler varsa eski zamanlarda bu nesnelere böyle bir anlam yüklendiği içindir. Öyle ki günümüzde de insanların kara kedi uğursuzluk getirir ve benzeri söylemlerinin hurafeyle karışık inanılmak istenilen şeye inanmak olduğu da bana daha mantıklı ve açıklanabilir gelmektedir. Epiktetos’un da çok doğru söylediği gibi “Sen istedikten sonra karga da sana uğur getirir.” bu nedenle uğur inanmak istediğimiz şey olabilmektedir ki çoğu zaman da öyle olmuştur. Örneğin yanınızda sürekli taşıdığınız ve size uğur getirdiğini düşündüğünüz şey başkasına göre sadece bir obje iken sırf siz o objeye anlam yüklediğinizden dolayı artık size uğur verdiğini düşündüğünüz bir şeye dönüşmüştür. Bununla birlikte siz baykuşların uğursuzluk getirdiğine inanırken başka bir arkadaşınız baykuşları sevdiğinden veya farklı bir sebepten dolayı baykuşa rastlamayı iyi haber ve uğur olarak algılayabilmektedir.

Sonuç olarak benim görüşümce her ne kadar bazı durumların açıklaması olabilse de genel olarak Epiktetos’un da düşüncesinde belirttiği gibi eğer siz bir şey anlam veya değer yüklemek isterseniz o şey ne olursa olsun yüklersiniz, burada önemli olan inanmanızdır. Bununla beraber bu uğursuzluk getirdiği düşünülen nesnelerin biraz da insanların suçluluk hissini azaltmak için uydurduğu şeyler olduğu barizdir. Yukarıda da belirttiğim gibi bu sebepler dolayısıyla ben bazı nesnelerin veya farklı şeylerin uğursuzluk getirdiğine inanmasam dahi insanların bu bahsettiğimiz bazı şeylerin uğursuzluk getirdiğine inanmasının da gayet normal olduğu kanısındayım.

(Visited 12 times, 1 visits today)