İnancın ve Fedakârlığın Temsilî Olan Bu Muazzam Zafer

 18 Mart şehitleri anma günü ve Çanakkale Zaferi, 107. yıl dönümünde büyük bir övünç, onur ve coşkuyla kutlanıyor, şehitlerimiz rahmetle yâd ediliyor. Yurdumuzun dört bir yanından gelen binlerce vatan evladının, hem cesur hem de kendinden emin bir şekilde bütün dünyaya meydan okuduğu Çanakkale, milletimizin kurtuluşu ve daha iyi yarınlar için canlarını hiçe sayıp feda eden isimsiz kahramanların bizlere emanetidir.

           Çanakkale’de vatanı, milleti, istiklâli ve istikbali için yekvücut (hep birlikte) olarak düşmana asla geçit vermeyen, o diriliş ruhunu asla ama asla pes etmeden ebediyen yaşatmaya, bugünler için savaşmış ve şehit olmuş şehitlerimizi minnetle anmaya, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Sizlerden Necmettin Halil Onan’ın Çanakkale Zaferi’ni anlattığı, aşağıda bulunan dizeleri okumanızı rica ediyorum.

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın

Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda

Gördüğün bu tümsek Anadolu’nda

İstiklal uğrunda, namus yolunda

Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

Şair, Dünya’nın sahip olduğu en büyük donanmalarından birini Çanakkale Boğazı’nda yenilgiye mahkûm eden ve dönemin en güçlülerinden biri olan İngiltere’yi yenilgiye mahkûm eden Mehmetçiğe, şiirinde “Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.” derken Mehmetçiğe olan hayranlığından bahsetmektedir. “Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın Bir vatan kalbinin attığı yerdir.” sözlerinde şair, Çanakkale Zaferi’nin Kutuluş Savaşı’na verdiği moralden bahsetmiştir. Kurtuluş Savaşı’nı kazanmamızda Çanakkale Zaferi’nin payı büyüktür.

İkinci dizede ise şair, “Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda Gördüğün bu tümsek Anadolu’nda İstiklal uğrunda, namus yolunda Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.” Bu mücadelenin sonunda gördüğün bu tümsek, şu anda havasını soluduğun, ayağını bastığın bu topraklar, millet ve vatan uğruna, namus yolunda kendi canını feda eden Mehmed’in yattığı yerdir.

Güç dengeleri karşılaştırıldığında, güç ve kuvvetin inanç karşısında âciz kaldığının kanıtı Çanakkale Zaferidir. Çanakkale Zaferi, tüm imkânsızlıklara rağmen vatan ve millet sevgisiyle kazanılmış bir zaferdir. Zor dönemlerimizde içimizde ki ümitsizliği ortadan kaldırmış, milli mücadelemizde ilham kaynağı olmuştur. Şehitlerimizin kahramanlıklarla dolu olan hatıraları, Mustafa Kemal Atatürk’ün biz Türk gençlerine inanarak emanet ettiği Cumhuriyetimizin yaşatılmasının en büyük teminatıdır. İnancın ve fedakârlığın temsilî olan bu muazzam zaferin yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anıyorum.

 

Kaynakça: Hürriyet.com.tr, Ankara.gov.tr

(Visited 3 times, 1 visits today)