İNANMAK YA DA İNANMAMAK İŞTE BÜTÜN MESELE BU

İnsan yaratılış gereği inanan bir varlıktır.  İnandıkları ve inanmadıkları olaylar vardır. İnançların veya yaşanan olayların kişiler üzerindeki sonucu bazı batıl inançlar ortaya çıkmıştır. Ben de bugün sizlere hayatımızdaki batıl inançlar ve çıkış hikayelerini anlatacağım.

Açık ucu yukarıya gelecek şekilde kapıya at nalı asmak: Ortaçağ’da cadıların atlardan korktukları düşünülürdü. Nal atı simgelediğinden insanlar kapılarına at nalı asardı ki cadılar korkup gelmesin diye.

4 yapraklı yoncanın şans getirmesi: Keltler dört yapraklı yoncaların güçlü olduklarını düşünüyorlardı. Bu yüzden onların kötülükleri kovduğuna inanıyorlardı.

Yıldız kayarken dilek tutmak: Bu inanç birinci yüzyıla dayanaktadır. Batlamuys’a göre bir tanrının dünyaya bakması demek anlamına geliyordu. Bu yüzden insanlar da tanrının onları gördüklerini düşünerek dilek diliyorlardı.

Mezarlıktan geçerken nefesini tutmak: Amerika yerlilerine göre mezarlıktan geçerken nefes almak çok riskliydi. Çünkü nefes alırken yanlışlıkla başka birinin ruhunu içinize çekebilirdiniz.

 

Küçük havuzlara bozuk para atmak: Bu inanç ilk olarak Romalılarda başladı ve daha sonra da Keltlere geçti. Bazıları suyun tanrıların yatıştırıcı bir eylem olduğunu düşünüyordu.

 

Şapkayı yatağın üzerine bırakmak: Bazı kültürlerde kötü ruhların insanların şaçında yaşadığına inanılırdı. Bu yüzden yatağa koyulmazdı.

Bu inançların bazıları günümüze kadar gelmiştir ve çoğunluğu inançlardan doğmuştur.  Bazıları sağlık için ya da insanların gerekçelerinden doğmuştur.

(Visited 230 times, 1 visits today)