İnce Sınır

İş hayatı aslında sadece iki sözcükten oluşan bu kavram kendi içerisinde pek karmaşık ve sıkıcı olabilir. Peki bunu eğlenceli ve zevk verici bir hale getirebilir miyiz?

Mesela en yakın arkadaşımızla aynı iş yerinde çalışmak çok eğlenceli olabilir ya da bir akrabamızla beraber çalışmak. Fakat tabii ki her şey dışarıdan gözüktüğü kadar güzel değildir. Bize yapılan çalışmalar ve bunun sonucunda çıkarılan istatistikler bunun çok da iyi bir fikir olmadığını gösteriyor. Bu durum kişiler arası arkadaşlık ve akrabalık ilişkilerini zedeleyebileceği gibi iş yerinde de birçok sıkıntıya neden olabilir. En basitinden herhangi bir  olası sıkıntıda her  iki tarafında objektif karar veremeyeceği gerçeği  hepimizin aklından geçen bir düşüncedir. İlk başlarda işimizin ve iş yerimizin bize çekici gelmesini sağlayabilecek bu etkenler ilerideki zamanlarda işe gitmek istemememiz gibi çeşitli sıkıntılara dönüşebilirler. Hele ki bir rekabet ortamı varsa bir süre sonra en yakın arkadaştan “iş arkadaşı” konumuna geçilebileceğinden ve çok güzel bir arkadaşlığın bu yüzden bitebileceğinden hiç bahsetmiyorum bile. Diyelim ki iş yerinde hiçbir problem olmadı her şey gülük gülistanlık eve gelince de öyle olacağını sanıyorsanız çok büyük yanılıyorsunuz demektir. İşteki sıkıntılar eve taşınır ve küçük sorunlar birleşip büyük sorunlara dönüşür bu da bizi bir hayli mutsuz edecek, ister istemez psikolojimizi bozacak ve bizi olmak istemeyeceğimiz bir pozisyona sokacaktır.

Üstelik iş yerinde aynı kişi evde aynı kişi bir süre sonra insanlarda bıkkınlık yaratır. İnsanların iş dışında deşarj olabileceği arkadaş ortamları olması gerekir.

Bunun yanı sıra molalarınızda sohbet edebileceğiniz birlikte güzel vakit geçirebileceğiniz birinin olması gayet güzel bir şeydir. İş yerinde güvenebileceğiniz iyi anlaştığınız iş arkadaşlarınızın olması iş yerinde verimin artmasına ve işte geçirdiğiniz zamanın kaliteli ve eğlenceli olmasını sağlar.  İş yerlerinde mutlu olan çalışanların verimlerinin ve çalışma isteklerinin giderek arttığı istatistiklerce kanıtlanmış bir gerçektir, kısacası yaptığı işten zevk alan birey daha yaratıcı ve üretken olur.

Kelimelerle ne kadar kolay dile getirilse bile iş yerindeki akraba ve arkadaşlık ilişkilerini belli bir seviyede dengede tutmak bir hayli bir iştir; uğraş çaba ve emek ister. Takdir edersiniz ki insanın gerçekten isteyip de yapamayacağı şey yoktur eğer gerçekten istenirse de iki taraf da bu ilişkiyi sağlıklı bir biçimde devam ettirebilir. Önemli olan iş yerindeki profesyonellik sınırlarından çıkmamak ve buna çok dikkat etmektir.

(Visited 20 times, 1 visits today)