İnsan Az Da Olsa Kanmak İster

Gerçeğin her zamandan yalandan daha iyi olduğunu düşünüyor musunuz? Duyması acı gerçekleri bilmektense ufacık toz pembe bir yalana inanmak sizce yanlış bir tercih mi? Bence gerçek her zaman duymak isteyeceğiniz bir şey değil.

Yalana inanmak bir tercihtir oysaki gerçeğe inanmak isteseniz de istemeseniz de onu inkar edemezsiniz. İnsanlar, yalan söyler, söyleyebilir. Daha açık olmak gerekirse hiç yalan söylemeyen, buna gerek duymayan birileri yoktur herhalde neden mi? En basit örneği ile, çok yakın bir arkadaşınız size büyük bir hevesle gelip bugünkü kıyafetinin nasıl olduğunu sorsa ve kıyafetinin korkunç derecede uyumsuz olduğunu görseniz ona ne dersiniz? “Korkunç görünüyorsun ” mu yoksa ” Çok beğendim sana çok yakışmış” mı? Ben kimsenin dürüst insanların bile ilkini diyeceğini sanmıyorum ve böylece hayatınıza küçücük de olsa bir yalan sokuyorsunuz. Gerçeği söyleme şansınız vardı ama söylemediniz çünkü bu onu incitirdi.Var oluş ve yetiştirilme tarzı açısından da her insan toz pembe yalanlar söylemek zorundadır. Kaçınılmaz gibi bir şey. Game of Thrones dizisinde geçen bir replik var.

-“doğruyu biliyorken neden hikaye uydurayım ki?”

-“çünkü doğrular ya korkunç ya da sıkıcı oluyor.”

Ve böylece korkunç gerçeği arkadaşınızdan sakladınız.

Peki ya gerçekler her şeyin bir uydurma olması gerekmiyor. Hayatta bize hep dürüst olunması öğretilmedi mi? Dürüst olduğumuz zaman her şeyin daha iyi olacağı ve iyi biri olacağımızdan da bahsedildi. İlginçtir ki kim gerçeği söylemek isterse en sert tepkileri karşılamak, en akıl almaz susturulma uğraşları ile başa çıkabilmeyi göze almak zorundadır. Kandırma işini layığı ile yapanlarsa amaçlarına daha kolay ve tepkisiz ulaşırken, gerçekleri söyleyenler en haksız ve en acımasız tepkilere maruz kalmıştır. Her zaman akıllıca bir tercih olmuyor doğruları söylemek ama inanın ki işi vicdana bırakırsanız kesinlikle doğruluğu seçecektir.

En sonuncusu ise biraz karmaşık gerçeği bildiğiniz halde yalana inanmayı tercih etmek. Evet kandırılmaktan bahsediyorum ama kandırılmayı kötü bir şey gibi düşünmeyin çünkü biri kandırılıyorsa zaten gerçeği biliyor demektir. Sadece görmek istemiyor ya da görmek istemediği için dikkatli bakmıyordur.

”  Ne kadar garip, ne kadar anlaşılmaz bir çizgi var hakikat ile insan arasında. Öyle aşılmaz olabiliyor ki nice istenmeyen ve nice saçmalıklarla dolu sonuçlara yol açabiliyor.”

https://oggito.com/icerikler/insan-kandirilmak-ister/63393

 

(Visited 30 times, 1 visits today)