İnsan Doğası Gereği Kötü müdür?
İNSAN DOĞASI GEREĞİ KÖTÜ MÜDÜR?

İNSAN DOĞASI GEREĞİ KÖTÜ MÜDÜR?

İNSAN DOĞASI GEREĞİ KÖTÜ MÜDÜR?

Bu sorunun cevabını vermek benim için oldukça zor. Sorunun tek bir cevabı olduğunu düşünmüyorum. Bazı insanların sadece zevk için işkence ettiklerini gördüğünüzde insanların iyi olamayacağını düşünüyorsunuz. Hayvanlara ve insanlara nedensizce işkence eden insanlar iyi olabilir mi? Sadece yeni yerler kazanmak ve yönetmek için savaşan ve bu uğurda sayısız cana kıyan insanlar bence kötülüğe iyilikten daha yakınlar. Bunun yanında karşılıksız sevgi, cömertlik, sahip olduklarını paylaşma gibi iyi özellikleri ile hayran olduğumuz sayısız insan da var. Malını mülkünü hayır kurumlarına bağışlayan, kimsesiz çocuklara yardım eden, hiçbir şey beklemeden sokak hayvanlarını besleyen birçok kişi var.

Kendinize bir hedef koyup bu hedefe ulaştığınızda önce sevinip sonra “Bu bana yetmez. Daha fazlasını yapmalıyım.” diyorsanız, sürekli artan isteklerinize yenik düşüp hiçbir şeyden mutlu olmuyorsanız, doymak bilmeyen bir hırsınız varsa, açgözlülüğün pençesine düşersiniz. Bu açgözlülük sizin kötü yanınızın çıkmasına neden olabilir. Sürekli mükemmellik arayan kişiler bu amaçlarına ulaşmak için başkalarını kullanabilir ve yalan söyleyebilirler. Bu kişiler devamlı daha fazlasını isteyip çevresindekilere verdikleri zararları önemsemezler. İçlerindeki kötü böylelikle ortaya çıkmış olur.

İnsanlar içlerinde var olan kötüden kendilerini uzaklaştırabilirler. Bunun için yapmaları gereken aslında basittir. Empati kurup merhamet göstermek sağlıklı ilişkiler kurmanın anahtarıdır. Hayatta isteklerimiz ön plandadır. Fakat ilaçlar isteklerin de dozu önemlidir. Fazlası bizi iyi değil kötü yöne sürükleyebilir. İnsan özünde hem iyi hem kötüyü barındırır. Hangi tarafı seçer, güçlendirir ve üzerinde çalışırsa o tarafı baskın olur.

(Visited 4 times, 1 visits today)