İnsan Doğası Gereği Nasıldır?

Bazı insanlar hayatının her evresinde değişebildiği ama bazı insanlar doğduğu andan itibaren aynı düşünceye veya aynı kişiliğe sahip olabildiği söylenir peki insanlar doğası gereği nasıldır?

İnsan doğası gereği kötü müdür? genelde bir çoğumuz insanların doğası gereği iyi olduğunu, buna canı gönülden inandığımızı söyleriz, bilakis bence içimizdeki bir ses bunun tam tersi olduğunu söyleyebilir. Herkes hayatında biraz da olsa haber izlemiştir ve dünyada kötülüğün ne kadar ileri boyutta olduğunu görmüştür. Bu durumun yani saf kötülüğün genelde eğitimsizlikten veya ihmal edilmekten olduğu söylenilebilir. Eğer bu tarz olayları araştırırsak büyük suçlar işlemiş olan insanların ailelerinin pek normal olmadığını görebiliriz.

İnsan doğası iyi midir? Eminim hepimizin bazen bir insan neden bu kadar iyi kalpli olur ki? Dediğimiz insanlar çok fazla var fakat insanları kötülüğe veya iyiliğe sürükleyen asıl şey toplumdur sonuçta bulunduğun kabın şeklini alırsın.

Benim hangi düşünceyle aynı fikirde olduğuma gelirsek ben iki düşünceye de katılmıyorum. İyilik ve kötülük çok büyük kavramlar olmasına rağmen insan doğasını sadece iyilik ve kötülük kavramıyla açıklayamayız. Bana kalırsa “insan doğası …… budur” cümlesi bile saçma geliyor.

(Visited 4 times, 1 visits today)