İnsan genomu projesi

 

İNSAN GENOMU PROJESI

  1. “İnsan Genomu Projesi” konusu çok ilgimi çekti ve araştırdığımda, Bilim dergisi olan Science Dergisi’nde bu konuyla ilgili yayınlanan makale olduğunu ve bu makalede, 150 bilim insanının Harvard Üniversitesi’nde   yaptıkları gizli toplantının konusunun  ‘Sentetik İnsan Geni’ olduğu ve bilim insanları, DNA’yı oluşturan dört bazı temsil eden A, C, G ve T harflerinin yerlerini değiştirerek sentetik bir gen oluşturabileceği sonucuna ulaştıklarını ve bu değişimlerle, kansere dayanıklı hücrelerin üretilmesi ve DNA kodlarının embriyoya yerleştirilmesiyle süper zeki, becerikli ve güzel insanın üretilmesinin önünü açabileceklerini belirtmişlerdir.

Bilim insanları, daha zeki, daha güzel ve daha yetenekli insan yaratmak için yaptıkları çalışmalar sonucunda bunun hayal olmadığı gerçeğine ulaşmışlarıdır. Tabi ki bu durum çok heyecan vericidir. Her insan şimdiki halinden daha güzel daha zeki, daha yetenekli ve daha sağlıklı olmak isteyecektir. Bunlara ulaştığında daha mutlu ve başarılı olacağını düşünebilir ancak bu durum her zaman mutluluk ve huzur getirebilecek midir? Bence bunun cevabı çok önemlidir.

Bu sorunun cevabı “Evet, çok güzel, çok zeki ve çok yetenekli süper insan olup kolay öğrenen, her şeyi kolay başaran sonuç olarak çok mutlu, huzurlu ve saygın biri olacağım ve tüm insanlığa hizmet edeceğim, yeteneklerimi insanlığın mutluluğu için kullanacağım” denilebiliyorsa bu proje hemen uygulanmalıdır.

Bu sorunun cevabı “Hayır, süper insan olmak beni sıradan insanlardan ayıracaktır. Hatta kötü niyetli süper insanlar sıradan insanlara hükmedecek, ezecek ve aşağılayacaktır. Böyle bir dünyada yaşamak istemiyorum” deniliyorsa bu proje asla uygulanmamalıdır.

Ben “Hayır, İnsan Genomu Projesi uygulanmamalı diyen taraftayım.  

Bilimsel çalışmalar benim için çok önemli insanoğlu bilimden hiç ayrılmamalıdır. Bilimden ayrılan ülkelerin durumu karanlık ve cahil insanlar topluluğu halindedir. Bilimi insanlığın yararına kullanalım.

Bilim insanları gen haritamızı en ince ayrıntısına kadar incelemeliler. Elde ettikleri bilgileri hastalıkların tedavisinde kullanmalılar. Hala çok sayıda hastalığın çaresi maalesef bulunamadı.

Bu tür bilimsel çalışmalar yapılırken çok hassas davranılmalıdır. İnsanoğlu, yaklaşık son 30 yılda aynı çalışmaları, tarım ve hayvancılık alanlarında da uyguladı. Tarımda başta çok verim alındığı ve çeşitliliğin arttığı görüldü ancak, genetiğiyle oynanan bitkilerin, tarım ürünlerinin insanlara çok zarar verdiği gerçeği kısa zamanda açığa çıktı. Genetiğiyle oynanan bitkilerin konuşma yeteneği olsa belki de biz insanlara “çok mutsuz olduklarını eski doğal hallerini çok özlediklerini” söyleyeceklerdir. Genetiğiyle oynanan bitkiler bizim sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Şimdi bilim insanları “doğal, organik tarım” ı desteklemektedirler.

Hayvanlara da çok kısa sürede büyümeleri için özellikle tavuklara verilen kimyasal yemlerin ve hormonların insan sağlığına zarar verdiği tartışılmaz bir gerçektir. Tarım ve hayvancılıkta yapılan ve bedeli çok ağır olan bu hatalar ortadadır ve böyle bir gerçek varken daha da ileri giderek insanların genetiğiyle oynamanın çok daha fazla olumsuz sonuçlar çıkaracağı kesindir.

Süper insanların olduğu bir dünya hayal edelim. Süper insan= Mutlu İnsan diyebilir miyiz? Bence “Hayır, diyemeyiz” Bilim insani süper insanlar yarattığında, bu insanlar ayrı bir sınıf olacaklardır. Her şeyi çok çabuk öğrenen bu topluluk sıradan insanları yok sayacaktır. Şimdi bile yaşanan sınıf ayrılıkları süper insan yaratıldığında uçurumlara neden olacaktır. Yapılan araştırmalar, zeka düzeyi çok yüksek olan insanların daha mutsuz olduklarını göstermektedir. Çok zeki olan süper insanlarında sıradan insanlara göre daha mutsuz olabilecekleri düşünülebilir.

Süper insanın yaratılması ile yeni hastalıkların (fizyolojik ve psikolojik) açığa çıkacağı kesindir.

Maddi durumu iyi olan aileler çocuklarının “Süper İnsan’ olması için bu projeden yararlanabilecek ancak maddi durumu yetersiz ailelerin çocukları sıradan insan olacaktır. Bu durum sınıf ayrılıklarını artıracaktır. 1. Ve 2. Sınıf insan grupları oluşacaktır.

Sınıf ayrılıklarının derinleştirecek, dünyada ki adaletsiz dağılımı artıracak, mutsuz insanlar yaratacak, yeni hastalıkların oluşmasını sağlayacak “İnsan Genomu Projesi” ne karşıyım ve kesinlikle hayata geçirilmemesi gerektiğine inanıyorum.
 

(Visited 99 times, 1 visits today)