İNSAN GİBİ YAŞAMAK

“Gelişmiş ve zengin ülkeler uzay araştırmaları için harcadıkları parayı bu dünyada daha çok insanın insanca bir hayat yaşaması için harcamalıdır.” düşüncesine hak verdiğim söylenemez. Günümüzde uzay çalışmaları dendiğinde akla gelen ilk uzay ajansları Amerikan uzay ajansı NASA, , Japon uzay ajansı JAXA, Çin uzay ajansı CNSA ve Rus uzay ajansı Roskosmos gibi gelişmiş ülkelerin büyük bütçeler ayırdığı ajanslardır. Bu bütçelerin en büyük nedenlerinden biri bu araştırmaların çoğu insanın sandığı gibi sadece uzayda daha uzağa gitmek olmamasıdır. Bu araştırmalar her gün kullandığımız asansörden neredeyse bir temel  ihtiyaç haline gelen internete kadar hayatımızın her alanında kullanılır. Yani bu araştırmaların sadece uzayla ilgili olduğunu düşünmek çok büyük bir yanılgıdır.

Aynı şekilde bu sorunun cevabı insandan insana sorudan ne anladığına göre değişebilir. İnsanca bir hayat yaşamak çok basit bir kavram gibi görünse de aslında tamamen kişinin hayata bakış açısına bağlıdır. Bence insanca yaşamak karnını doyurabilmek, bunun için çabalamaktan ibaret değildir. Hatta aksine insanlık  bu olsaydı hayvanlardan pek farkımız kalmazdı. Bence insanca yaşamak aklını kullanmak, sana verilenin sınırlarını zorlamak, okumak, yazmak, öğrenmek, denemek, çalışmak, istemek… gibi insanı gelişime iten davranışlardan oluşur. Bir insanın düşünemeden en iyi koşullar içinde yaşaması onun insanca yaşadığını göstermez.
Bu araştırmalar toplumu da iyi şekilde etkiler. Bilim konusunda atılan her adım o devletin gelişmişlik seviyesini biraz daha arttırır. Artan gelişmişlik seviyesi ekonomik ve sosyal açıdan devletin rahatlamasını sağlar. Refah seviyesi artan devlette insanlar özgürce düşünmeye, tabuları yıkmaya, okumaya başlar. Tüm bunlar yine insanın insan gibi yaşamasına yardım eder.

 

Yani aslında uzay araştırmaları için harcanan para zaten insanların insan gibi yaşaması için harcanıyor. Bence insanı insan yapan en önemli özellik olan düşünme yetisi belki de en çok bu konuda tüm dünyanın iyiliği için kullanılıyor. Ve belki de gelecekte en çok ihtiyacımız olacak zaman için bize bir çıkış kapısı sunuyor.

 

 

 

(Visited 4 times, 1 visits today)